Jucatorii antrenati de Eugen Bajenaru au castigat, duminica, intalnirea cu principala contracandidata la titlu, Dinamo. cu 9 la 4.

Dupa un primul sfert echilibrat, oradenii au intrat cu un avantaj minim la pauza mare (3-4) si s-au desprins in sfertul al treilea prin golurile marcate de Serban Muresan si Antonio Alexandrescu (3-6). Ramasa fara cel mai bun om, Tudor Fulea (eliminat cu drept de inlocuire la sfarsitul reprizei a treia), Dinamo nu a mai reusit sa revina in joc in ultimele 8 minute ale partidei. Jucatorii alb-rosii au revenit duminica dupa-amiaza in bazinul Floreasca pentru a rejuca meciul cu Steaua, disputat initial sambata, dupa ce contestatia facuta de Steaua, care a acuzat greseli in foaia de arbitraj, a fost acceptata. Meciul dintre cele doua echipe s-a rejucat dim minutul 0’49 al reprizei a treia, de la scorul de 8-7 pentru Dinamo. Jucatorii lui Florin Dumitrache s-au impus cu 10-9. Pe locul trei la finalul Campionatului National de Juniori I s-a situat echipa Triumf Bucuresti.

Campionatul National – Juniori I

Turneu Bucuresti (25-27 martie 2016)

Programul si rezultatele meciurilor

Etapa I, Vineri, 25 martie

Steaua Bucuresti – Viitorul Cluj 16-8 (4-1, 2-1, 5-2, 5-4)

Dinamo – C.S.Ș. Nr 1 15-11 (2-2, 4-2,3-4, 6-3)

Triumf – Crisul Oradea 7-11 (3-2, 1-3, 2-2, 1-4)

Etapa a- II-a, Vineri, 25 martie ora 16:00

Viitorul Cluj – Dinamo 6-16 (0-3, 2-3, 2-6, 2-4)

Steaua – Crișul Oradea 5-6 (1-1, 1-1, 2-2, 1-2)

CSS Nr 1 – Triumf 8-14 (2-2, 3-4, 1-3, 2-5).

Etapa a- III-a, Sâmbătă, 26 martie, ora 09:00

Viitorul Cluj – Crișul Oradea 2-20 (0-5, 1-4, 0-4, 1-7)

CSS Nr 1 – Steaua 6-9 (1-4, 1-0, 2-2, 2-3)

Dinamo – Triumf 8-2 (2-0, 1-0, 2-2, 3-0)

Etapa a- IV-a, Sâmbătă, 26 martie, ora 17:00

Crișul Oradea – C.S.Ș. Nr 1 15-6 (3-2, 3-0, 3-3, 6-1)

Triumf – Viitorul Cluj  17-7 (5-2, 2-1, 3-2, 7-2)

Steaua – Dinamo 9-10 (1-2, 3-2, 3-4, 2-2) – meci rejucat duminica dupa-amiaza din minutul 0’49 al reprizei a treia)

Steaua: Paul Bordea 3, Victor Antipa 2, Alex Vatrai 1, Alex Pantazi 1, Roman Chiriacov 1, Stefan Ghiban 1

Dinamo: Bogdan Dragomir 3, David Bota 2, Vlad Orescovici 2,  Roberto Vlad 1, Tudor Fulea 1, Constantin Selaru 1.

Etapa a- V-a, Duminică, 27 martie, ora 09:00

C.S.Ș. Nr 1 – Viitorul Cluj 16-7 (4-2, 2-1, 5-1, 5-3)

CSS Nr 1: Vlad Georgescu 7, Alex Georgescu 3, Alex Mirica 2, Vlad Mustacioara 1, Ant. Toma 1, Radu Filipescu 1, Marinescu 1.

Viitorul: Bogdan Muresan 2, Gabriel Pop 2, Victor Bunea 1, Paul Pojar 1, kristian Almasi 1

Triumf – Steaua  8-10 (2-3, 1-2, 2-2, 3-3)

Triumf:  Eduard Lupu 3, Alexandru Albu 2, Justin Simion 2, Ionut Tem 1

Steaua: Victor Antipa 3, Paul Bordea 3, Alex Pantazi 2, Stefan Ghiban 2

Dinamo – Crișul Oradea  4-9 (1-1, 2-3, 0-2, 1-3)

Dinamo:Tudor Fulea 2, Petrica Tudor 1, David Bota 1

Crisul: Antonio Alexandrescu 2, Cristian Dobre 2, Andrei Podina 1, Serban Muresan 1, Gabor Norbert 1, Istvan Szabo 1, Victor Kovats 1.

Clasament: 1. Crisul Oradea 28p (141-59); 2. Dinamo 24p (111-69); 3. Triumf 16p (90-81); 4. Steaua 14p (95-97); 5. CSS N1 6p (78-128); 6. Viitorul 0p (69-167).