Ros-albastrii continua sa fie neinvinsi in campionatul national si dupa prima confruntare cu Sportul disputata astazi, la Brasov, in cadrul etapei a 12-a. Jucatorii lui Andrei Iosep au dominat de la un capat la altul intalnirea, si s-au impus cu 16-5. Stelistii au avut un start foarte bun de meci, si dupa 3 la 0 in primul sfert, au mai punctat de trei ori pana la prima reusita a „studentilor” care a fost semnata de Adrian Stan la jumatatea reprizei a doua. La pauza mare, Steaua a condus cu 8 la 1 iar dupa sfertul al treilea a marit diferenta pe tabela de marcaj cu inca trei goluri (11-1).Ultima repriză a fost cea mai echilibrată, jucatorii lui Aurelian Georgescu înscriind de patru ori, dar Steaua a controlat jocul pana la final şi a câştigat cu 16-5. Nikola Murisic a fost principalul marcator de la roş-albaştrii cu 5 reusite.

In al doilea meci al zilei, campioana en-titre, CSM Digi Oradea a trecut de Dinamo cu 11 la 8. Alb-rosii au inscris primii prin Adrian Enescu, dar imediat jucatorii lui Kalman Kadar au replicat cu trei goluri consecutive, la finalul primului sfert  scorul fiind 3-1 pentru oradeni. Gazdele s-au apropiat la un gol de adversari pana la pauza mare (5-6) diferenta care s-a pastrat si inainte de ultima parte (6-7). Demeter Szilard a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj în primul minut al reprizei a patra (7-7) dar oradenii au gestionat mai bine finalul de meci şi s-au impus cu 11-8.

Tiberiu Negrean (CSM Digi Oradea): „Am avut un început bun, după care ne-am relaxat, pe final au reușit chiar să ne egaleze, în ultima repriză, dar, din păcate, lipsa lor de experiență sau, din fericire pentru noi, experiența noastră a făcut ca în final scorul să fie 11-8 pentru noi. Cu siguranta al doilea meci va fi un meci strans, sunt o echipa tanara care a progresat mult in ultima perioada si cu siguranta vor sa arate ca rezultatul de astazi nu a fost o intamplare.”

Marius Tic (Dinamo): „A fost un meci extrem de disputat. Ne-am dorit mult să facem un meci cât mai bun și am mers la victorie, dar, după părerea mea, am luat foarte multe goluri de pe linia de 2 metri ca să putem emite pretenții la o victorie în acest meci. In meciul revansa vom incerca in primul rand sa eliminam greselile individuale, vom incerca sa ne pastram atitudinea si sa jucam ca o echipa asa cum am jucat pana acum. Noi mergem la victorie in fiecare meci”.