Steaua a trecut in prima semifinala de Sportul Studentesc Corona, dupa un meci pe care l-a controlat de la un capat la altul. „Studentii” au stat aproape de adversari doar in primul sfert, la finalul celor 8 minute de joc diferenta pe tabela de marcaj fiind doar de un gol (3-2). Ros-albastrii au fortat in sfertul al doilea si au inscris 5 goluri consecutive distantandu-se astfel la 6 goluri de adversari, o diferenta care s-a pastrat si jumatatea meciului (9-3). Fara centrul croat Zravko Delas, care nu a mai putut evolua in a doua jumatate a partidei, jocul studentilor a inceput sa sufere. De partea cealalta, echipa antrenate de Andrei Iosep si-a continuat evolutia buna in urmatoarele doua reprize, si s-a impus in final cu 17-5.

In a doua semifinala, jucatorii de la CSM Digi Oradea au avut parte de un meci mai dificil decat se asteptau in fata echipei Dinamo. Dupa un start echilibrat de meci, campioana s-a distantat la trei goluri de adversari (4-1), Andrei Prioteasa stabilind scorul la prima pauza. Acelasi scor s-a inregistrat si la jumatatea meciului dupa o repriza alba, iar in sfertul al treilea dinamovistii au reusit sa egaleze pe tabela de marcaj dupa doua goluri ale lui Alexandru Sfarle (5-5). Tot CSM Oradea a fost intrat insa cu avantaj la ultima pauza, dupa ce sarbul Vojislav Cupic a marcat dintr-o superioritate numerica (6-5). Echipa lui Kalman Kadar a punctat prima si in ultima repriza prin Mihnea Gheorghe si a reusit sa pastreze pana la final diferenta de doua goluri. (9-7).

CSM Digi Oradea va juca asadar finala Cupei Romaniei impotriva Stelei maine de la ora 11.30