Grecia a invins Spania cu 6 la 2 in primul sfert de finala de la Campionatul European si jucatorii lui au facut pasul in semifinale pentru prima data dupa 17 ani. Ultima data cand Grecia a fost in careul de asi  a fost in 1999 la Florenta, cand a terminat pe locul 4 dupa ce a fost invinsa in finala mica de Italia cu 7-6. Acum, la Belgrad, Grecia a trecut de Spania dupa un joc foarte bun in aparare in care a primit doar doua goluri pe parcursul celor patru reprize, in timp ce in atac Ioannis Fountoulis a inscris jumatate din golurile echipei sale.

In semifinale Grecia se va intalni cu Serbia. Reprezentativa gazdelor a trecut de Rusia cu 15 la 5. Startul de meci nu a fost insa asa de usor. Rusii au deschis scorul si, dupa ce  o dubla a lui Prlainovic, au egalat prin Magomaev cu doua minute inainte de prima pauza. Serbia a incheiat repriza cu un avantaj minim dupa ce Dusan Mandic a inscris pentru 3 la 2. Lucrurile s-au schimbat in sfertul al doilea dupa ce Serbia a preluat initiativa si a preluat controlul asupra jocului. La pauza mare campioana en-titre a condus cu 7-3 iar pana la finalul intalnirii au marit diferenta la 10 goluri. Capitanul echipei Serbiei, Zivko Gocic asteapta acum meciul cu Grecia „Sper ca vom continua sa jucam la fel si in semifinala cu Grecia. Va fi foarte greu pentru ca Grecia a evoluat contra Spaniei foarte bine. A jucat in aparare aproape perfect, au primit doar doua goluri. Este un motiv pentru care au castigat bronzul anul trecut la Kazan si au aratat acest lucru in meciul cu Spania. Stim cum sa ii invingem dar nu va fi foarte usor pentru ca formeaza un grup foarte unit. Nu au vedete ar ca echipa arata foarte bine.”

Romania a deschis ziua cu meciul contra Maltei. La 13 ore dupa infrangerea suferita in fata Greciei, tricolorii au castigat cu 12 la 7, cinci dintre reusite fiind semnate de Tiberiu Negrean.

A urmat primul meci de la europene care s-a decis la penalty-uri: Slovacia – Germania.  Dupa un 8 la 8 la finalul sezonului regulat, Germania s-a impus cu 16 la 15 dupa executarea loviturilor de departajare, cu un ultim penalty transformat de Erik Bukowski.

In turneul feminin, Turcia a trecut pe langa un rezultat istoric in fata Portugaliei. Debutante la europene, turcoaicele au cedat in final partida cu 11 la 10, Portugalia obtinand primul succes la Belgrad.

Meciul zilei din turneul feminin le-a a dus fata in fata pe Olanda si Grecia. Olandezele,deja sigure de primul loc in grupa au inceput mai slab meciul si s-au vazut conduse cu 3 la 0 de elene care au continuat apoi sa fie la conducere pe tabela de marcaj timp de trei reprize. Olanda si-a revenit in ultima repriza si s-a impus in final cu un gol marcat de Maud Megens cu 1 minut inainte de finalul meciului.

Ungaria si Rusia au jucat luni pentru locul doi din grupa A. A fost un joc controlat de Ungaria, care desi s-a vazut egalata pe final de rusoaice, a castigat in final tot cu 11 la 10. Anna Illes, din superioritate numerica, a marcat golul victoriei cand mai erau de jucat doar 47 de secunde din meci

2016 European Championships
Belgra (SRB)

Kombank Arena

Luni, 18 ianuarie:

Malta – Romania 7-12 (2-4, 2-5, 1-1, 2-2) – masculin (locurile 9-16, meci 9)
Malta: Steven Camilleri 4, Niki Lanzon, Jordan Camilleri, Aurelien Cousin.

Romania: Tiberiu Negrean 5, Alexandru Ghiban 3, Cosmin Radu, Mihnea Gheorghe, Andrei Busila, Alex Popoviciu.

Slovac ia – Germania 15-16 (3-1, 1-1, 2-4, 2-2; penalty-uri: 7-8) – masculin (locurile 9-16, meci 10)
Slovacia: Juraj Zatovic 2, Maros Tkac 2, Martin Famera, Jozef Hrosik, Lukas Duric, Lukas Seman.

Germania: Heiko Nossek 2, Marko Stamm 2, Marin Restovic 2, Erik Bukowski, Maurice Jüngling.

Portugalia – Turcia 11-10 (2-2, 3-3, 4-1, 2-4) – feminin
Portugalia: Elisabete Matos 3, Mariana Sarmento 3, Ines Nunes 2, Ines Braga 2, Susana Costa.

Turcia: Kubra Kus 7, Melda Fatma Idrisoglu 2, Melek Cavlak.

Olanda-Grecia 11-10 (1-3, 3-3, 3-4, 4-0) – feminin
Olanda: Sabrina van der Sloot 3, Maud Megens 2, Lieke Klaassen 2, Yasemin Smit, Amarens Genee, Nomi Stomphorst, Vivian Sevenich.

Grecia: Alkisti Avramidou 3, Antigoni Roumpesi 2, Triantafyllia Manolioudaki 2, Eleftheria Plevritou 2, Alexandra Asimaki.

Ungaria – Rusia 11-10 (2-1, 4-1, 3-3, 2-5) – feminin
Ungaria: Rita Keszthelyi 6, Hanna Kisteleki 2, Dora Czigany, Anna Illes, Barbara Bujka.

Rusia: Ekaterina Lisunova 3, Evgeniya Ivanova 2, Anastasia Simanovich 2, Ekaterina Prokefyeva, Elvina Karimova, Evgeniia Soboleva.

Spania – Grecia 2-6 (0-2, 1-1, 1-2, 0-1) – masculin (sfert 1)
Spania: Blai Mallarach 2.

Grecia: Ioannis Fountoulis 3, Emmanouil Mylonakis, Konstantinos Mourikis, Angelos Vlachopoulos.

Serbia – Rusia 15-5 (3-2, 4-1, 4-2, 4-0)  – masculin (sfert 2)
Serbia: Dusan Mandic 3, Andrija Prlainovic 3, Slobodan Nikic 2, Filip Filipovic 2, Milos Cuk, Dusko Pijetlovic, Milan Aleksic, Nikola Jaksic, Stefan Mitrovic.

Rusia: Lev Magomaev, Artem Odintsov, Kirill Nikolaenko, Dmitrii Kholod, Adel Giniiatov.