Ziua a continuat la Kombank Arena cu meciurile fetelor: Spania si Italia au obtinut victorii categorice. Spania s-a impus cu 23 la 3 in fata Croatiei iar Italia a trecut cu 10-3 de Franta. Roberta Bianconi, jucatoare care a primit ieri trofeul pentru cea mai buna jucatoare din Europa in anul 2015, a marcat 3 goluri in partida de astazi pentru echipa antrenata de Fabio Conti.

Sesiunea de dupa-amiaza a inceput cu intalnirea dintre Rusia si Turcia. Doar in primele 8 minute de joc turcii au reusit sa stea aproape de echipa lui Erkin Shagaev. Rusia s-a desprins de adversari in a doua repriza, la pauza mare  conducand cu 8 la 3. Diferenta de cinci goluri s-a pastrat si dupa sfertul al treilea, pentru ca in ultima repriza rusii sa mareasca din nou ritmul si sa incheie partida cu un avantaj de 9 goluri. Scor final 17-8. Alexey Bugaychuk a fost cel mai bun marcator de la rusi cu 4 goluri.

Italia nu a dat nicio sansa nemtilor in meciul disputat in sesiunea de dupa-amiaza. Echipa lui Sandro Campagna a dominat jocul inca din start cand dupa primele 8 minute de joc a condus cu 2 la 0. „Settebello” s-a desprins categoric de adversari in sfertul al doilea in care a punctat de 6 ori si a primit un singur gol. Germania nu a reusit sa schimbe foarte multe in jocul sau dupa pauza mare si a trebuit sa se recunoasca invinsa la o diferenta de 11 goluri.

Meciul zilei le-a adus fata in fata pe Ungaria si Grecia, care si-au impartit punctele dupa ce au incheiat la egalitate 8-8. Liderul grupei D se va decide astfel in functie de rezultatele obtinute de cele doua echipe in meciurile ramase de disputat. Ungaria a avut meciul in mana dupa ce a condus la inceputul ultimului sfert cu 8 la 6. Grecia s-a apropiat la un gol prin reusita lui Vlachopoulos iar Genidounias, dintr-o superioritate numerica, a egalat cand mai era 1’35” din joc. Grecia a trecut chiar pe langa victorie dupa ce a mai beneficiat de un om in plus cu 15 secunde inainte de final insa portarul Viktor Nagy s-a opus si Ungaria a ramas cu trei secunde de atac. Benedek a cerut time-out upa care a urmat un moment controversat. Unul dintre arbitrii a returnat prost mingea portarului Nagy care a avut nevoie de timp pentru a o recupera iar celalalt arbitru a fluierat finalul Ungaria ratand astfel ultima sansa de a inscrie.