Echipa de polo pe apa a Romaniei, alcatuita din jucatori de la nationalele de seniori si juniori, a pierdut cu 12-6 in fata Olandei în prima zi a turneului international de la Istanbul. Batavii au inceput meciul mai bine inscriind trei goluri in prima repriza si si-au pastrat avantajul si la pauza mare dupa ce sfertul al doilea s-a incheiat la egalitate 2-2. La reluarea jocului, Olanda a reusit sa se distanteze la 5 goluri de echipa condusa de pe banca tehnica de Edy Andrei (8-3) si a mai adaugat un gol la diferenta de pe tabelda de marcaj pana la finalul intalnirii. Pentru formatia Romaniei au marcat Daniel Teohari, Vlad Georgescu, Roland Szabo, Istvan Szabo, Tudor Fulea si Pavel Popescu.

Selectionata Romaniei joaca  astazi cu Georgia, iar maine va intalni pe Turcia.

Intre timp, lotul de seniori se pregateste in continuare la complexul Olimpic de la Izvorani pentru CE, ce va avea loc in Serbia intre intre 10 si 23 ianuarie. Tricolorii vor juca intr-o grupa alaturi de Italia, Germania si Georgia.