A treia clasata din sezonul regulat, Eger, s-a intalnit cu locul 6, Honved si  pornea favorita in aceasta confruntare dupa a castigat ambele partide disputate pe parcursul sezonului.
Campioana en-titre chiar a inceput foarte bine partida de acasa si dupa primul sfert a condus cu 4 la 1. In repriza a doua si-a marit avantajul si meciul parea ca are deja o castigatoare (6-3). A doua jumatatea a partidei a fost insa a celor de la Honvéd, care au reusit in sfertul trei sa refaca handicapul de trei goluri. Ba mai mult au trecut si la conducere pe tabela de marcaj cu doua goluri in fata adversarilor. Ultima parte a intalnirii nu a avut parte de goluri timp de 6 minute, pana la reusita veteranului Gergely Kiss care a dus scorul la 6-9 pentru Honved. Eger nu a mai reusit decat sa mai puncteze o data prin Márton Szivós stabilind si scorul final al partidei. Revansa se va juca pe 22 aprilie la Budapesta, Eger avand neaparat nevoie de o victorie pentru a nu iesi prematur din lupta pentru titlu.

In celalt sfert de finala s-au intalnit a patra clasata, FTC si locul 5 din sezonul regulat, Szeged. Formatia din Budapesta a reusit sa se impuna la limita cu 10 la 9 dupa un meci foarte echilibrat. Decisiv a fost al doilea sfert in care FTC a punctat de trei ori in timp ce Szeged a marcat doar goluri. Szilárd Jansik si-a adus echipa in avantaj la pauza mare (5-4). Echilibrul s-a pastrat pana la finalul jocului, FTC reusind sa mentina diferenta de un gol pe tabela de marcaj.