Formatia rusa s-a impus clar in prima mansa a finalei competitiei. 11 la 5, in fata celor de la Mladost Zagreb. Cu un start foarte bun, 4-1 in primul sfert, Spartak a dominat partida de la un capat la altul. Pe fondul unui joc slab al adversarilor, Spartak s-a distantat la 5 si apoi la 6 goluri pe tabela de marcaj, la finalul sfertului trei, scorul fiind 8 la 2 pentru gazde. Abia in ultimul sfert oaspetii au inceput sa raspunda si au redus din handicap inscriind trei golrui, insa rusii au marcat si ei de trei ori, pastrand avantajul de sase goluri la finalul intalnirii. La adapostul acestor sase goluri, Spartak se va deplasa la data de 9 aprilie in capitala Croatiei, pentru a disputa mansa a doua a finalei, rusii fiind foarte aproape de cucerirea primului trofeu european din istoria clubului.