Egalati in ultima secunda de joc, aradenii s-au vazut invinsi la penalty-uri de Rapid, cu 13-11, in primul meci al semifinalei pentru locurile 5-8. Rapidistii au inscris primii prin Fulea, insa echipa lui Cristi Cozma a preluat conducerea pina la finalul primelor 8 minute de joc dupa reusitele lui Gergelyfi si Kovacs. In sfertul al doilea, tot aradenii au dominat jocul. Au punctat primii prin Grama, in timp ce Marian Constantin a redus din diferenta. Scorul la jumatatea meciului a fost insa 5 la 2 pentru Amefa, dupa reusitele lui Vancsik si Gergelyfi. A doua jumatate a partidei a fost a Rapidului care mai intii a recuperat un gol din diferenta dupa sfertul al treilea (5-7), pentru ca, in ultima parte, dupa ce a inscris de 4 ori si a primit doar doua goluri, sa trimita meciul la loviturile de departajare. Petrisor Dumitru a inscris golul egalizator chiar in ultima secunda a meciului. La penalty-uri bucurestenii au ratat o singura executie prin Ovidiu Costea, in timp ce de la Amefa, nu au inscris Laza si Baltean. Scor final 13 la 11 pentru Rapid. Urmatoarele doua meciuri ale semifinalei sunt programate, la sfarsitul saptamanii viitoare, la Arad. Tot astazi, de la ora 19.30, Poli Cluj va intalni acasa pe Crisul Oradea.

Rapid – AMEFA Arad 13-11 (1-2, 1-3, 3-2, 4-2; 4-2)

Rapid:  Ștefănică, Novac Nichita, Petrişor Dumitru 2, S. Pătrașcu, Mircea Mihai,  Marian Constantin 2, Tudor Fulea 3, Radu Buică 2, Tem Ionuţ, Ovidiu Costea, T. Dobre 1, Alexandru Samson 3, Prioteasa, Antrenor: Eduard Rusu

Amefa: Cătălin Hodăgeu , Levente Vancsik 2, Alex Băltean 1, Ronald Furj 1, Alex Fericean, Richard Huber, Kovacs 2,  Claudiu Grama 1, Bogdan Laza,  Z. Szabadai, Robert Gergelyfi 4, Sergiu Fînață, Al. Vidican. Antrenor: Cristi Cozma

Superioritati numerice:  Rapid 6/0 si Amefa  4/1

Penalty-uri: Rapid 1/1  si  Amefa 2/1

Penalty-uri:  Tudor Dobre (10-9), Laza Bogdan (ratat), Fulea (11-9), Gergelyfi (11-10), Samson (12-10), Baltean (ratat), Ovidiu Costea (ratat), Ronald Furj (12-11), Marian Constantin (13-11)