Poloistii tricolori au facut un pas important spre Budapesta, dupa ce au învins, la Bucureşti, Marea Britanie, cu scorul de 18-7, în manşa tur a barajului pentru Campionatul European din 2014. Diferenta de 11 goluri asigura in mod normal calificarea tricolorilor la turneul final al europenelor, meciul retur, care va avea loc la data de 1 martie, la Sunderland, fiind o simplă formalitate. Cel mai bun marcator al echipei noastre in partida de astazi a fost Nicolae Diaconu cu 6 reusite. Celelalte goluri au fost marcate de Daniel Teohari 3, Cosmin Radu si Alexandru Matei cate doua goluri, Andrei Creţu, Alexandru Ghiban, Andrei Buşilă, Tiberiu Negrean si Ramiro Georgescu cate un gol.

Romania a inceput mai greu jocul si a dat posibilitatea  Marii Britanii, condusă de pe banca tehnica de Andrei Iosep, sa stea aproape in prima jumatate a meciului. Dupa primul sfert scorul era 3-2 pentru tricolori,  iar la pauza mare diferenta a fost doar de trei goluri (7-4). Ba chiar echipa britanica a punctat prima si in sfertul al treilea, moment din care jucatorii antrenati de sarbul Dejan Stanojevic au crescut ritmul, iar oboseala a inceput sa se simta la adversari. Marea Britanie nu a mai putut tine ritmul de joc, iar Romania s-a desprins  la 7 goluri  dupa repriza a treia, si a inscrie inca cinci goluri in partea a 4-a,  britanicii punctand doar de trei ori, in ultimele 16 minute ale meciului. a spus la finalul partidei. „Eu sunt multimit de ei, la cum au luptat. Au luptat fantastic trei reprize, dar daca ei nu pot sa se antreneze, pentru ca in ultimele trei luni de zile, am facut sase zile de antrenamente cu ei, si niciodata cu 13 jucatori, oarecum era de asteptat. Asteptam o minune. Se mai intampla in sport, dar nu s-a intamplat astazi„, a spus la finalul partidei antrenorul Marii Britanii, Andrei Iosep. Tricolorii au obtinut asadar o victorie  normala, care ii poate duce la cel de-al 8 lea turneu final consecutiv de Campionat European. „Dupa cum am spus si inaintea meciului, noi, din punct de vedere valoric, suntem mai buni ca ei, si, chiar daca in primele doua reprize nu am reusit sa jucam cum ne doream, au fost doar trei goluri diferenta, in final ne-am dus la 11 goluri. Am continuat sa jucam, de la inceput pina la sfarsit in acelasi mod, in primele doua reprize, nu am reusit sa fructificam toate ocaziile, pentru ca ar fi trebuit sa mai fie cel putin 11 goluri, avand in vedere numarul actiunilor pe care nu le-am fructificat. Mai avem un meci de jucat cu Marea Britanie si dupa aceea vom putea discuta despre europene„, a declarat capitanul nationalei Romaniei, Cosmin Radu.

Romania – Marea Britanie 18 – 7 (3-2, 4-2, 6-2, 5-1)

Romania: Dragos Stoenescu, Cosmin Radu 2, Tiberiu Negrean 1, Nicolae Diaconu 6, Daniel Teohari 3, Andrei Busila 1, Alexandru Matei 2, Dimitri Goanta, Andrei Creţu 1, Ramiro Georgescu 1, Alexandru Ghiban 1, Alex Popoviciu, Mihai Dragusin. Antrenor: Dejan Stanojevic

Marea Britanie:  Edward Scott, Ciaran James 2, Jake Vincent, Sean King, Declan Thompson,  Jack Waller 1, Glen Robinson, Chris Armstrong, Joe O’ Regan 4, Jonny Kirk, Carl Wyatt, Ryan P, Matt Holland. Antrenor: Andrei Iosep

A doua mansa a barajului, se va disputa pe 1 martie, la Sunderland.

Turneul final al Campionatului European din acest an, va fi găzduit de Ungaria, între 14-27 iulie.