Croatia a avut initiativa in prima jumatate a finalei, avand un 2-4 pe tabela de marcaj insa imediat dupa pauza mare jucatorii lui Dejan Savic au inceput sa domine meciul. La finalul reprizei a treia scorul era 5-5 pentru ca in ultima parte sarbii sa forteze si sa duca scorul la 8 la 5 cu doar patru minute inainte de final. Diferenta s-a dovedit a fi decisiva croatii nereusind sa mai revina in joc.

Bronzul a fost castigat de Brazilia, care in finala mica a trecut de Statele Unite ale Americii cu 24 la 23, dupa executarea loviturilor de departajare. A fost nevoie de patru serii de penalty-uri pentru ca sa se decida invingatoarea. Inainte de loviturile de departajare, Brazilia a cautat egalarea fiind condusa cu doua goluri de adversari. Au reusit sa egaleze prin reusitele lui Josip Vrlic si Bernardo Gomes, ultima cu 7 secunde inainte de fluireul final. La startul celei de-a patra serie de penalty-uri , capitanul americanilor,Tony Azevedo,  a ratat in timp ce Jonas Crivella a inscris golul victoriei.

Locul 5 a revenit Australiei, care a invins cu 9 la 6 pe Ungaria, in timp ce gazda turneului, Italia, a terminat pe locul 7. dupa victoria cu 16 la 9 in fata Chinei.