Ros-albastrii au castigat intalnirea gratie startului mai bun  avand 2 la 0 pe tabela de marcaj la finalul primelor 8 minute de joc. Oradenii au echilibrat jocul in sfertul al doilea (2-2) dar Vatrai si-a readus echipa in avantaj stabilind scorul la pauza mare. Diferenta de un gol s-a pastrat si la finalul reprizei a treia, dupa ce Delgado a inscris pentru 4-5. Steaua a inceput bine si ultima parte a meciului cu doua goluri marcate de Ghiban si acelasi Delgado, gazdele apropiindu-se din nou la un gol prin reusitele lui Chioveanu, ajuns la trei goluri in acest meci, si Istvan Szabo. Ultimul a inscris cand mai erau 28″ de jucat din meci iar oaspetii au reusit sa pastreze mingea pana la final, obtinand a treia victorie din acest sezon in fata celor de la CSM Digi Oradea.

Steaua Stirom a incheiat sezonul regulat pe primul loc cu 81 de puncte si va beneficia de avantajul terenului propriu în playoff-ul competiției. CSM Digi Oradea termina pe locul doi cu 72 de puncte.

La sfarsitul saptamanii viitoare se joaca primele meciuri din play-off: „ros-albastrii” vor intalni in semifinale pe Corona Sportul Studentesc iar CSM Digi Oradea va avea ca adversara pe Dinamo.

Semifinalele se disputa dupa sistemul cel mai bun din 5 partide, primele intalniri fiind programate pe 1 si 2 aprilie la echipa mai bine clasata.

CSM Digi Oradea – Steaua Stirom  6-7 (0-2, 2-1, 2-2, 2-2)

CSM Oradea: Gojko Pijetlovic, Mihnea Gheorghe, Tiberiu Negrean (suspendat), Nicolae Diaconu, Mihnea Chioveanu 3, Cristian Dobre, Boris Pavlovic, Andrei Cretu (suspendat), Ramiro Georgescu 1, Nikola Radjen 1, Bogdan Remes, Dorin Cretu, Viktor Kovats, Istvan Szabo1.  Antrenor: Kalman Kadar

Steaua: Mihai Dragusin, Dorde Filipovic 1 pen, Petru Ianc , Alexandru Vatrai 1, Daniel Teohari, Andrei Busila, Ivan Krizman 1, Andrei Buda, Pavel Popescu 1, Daniel Robu (suspendat), Alexandru Ghiban 1, Dimitri Goanta, Dragos Stoenescu, Andrei Delgado 2, Codrin Cotrau. Antrenor: Andrei Iosep

Arbitrii: Mihnea Alexandrescu si Manuel Manea

Superioritati numerice: CSM 12/2  si Steaua 7/3

Penalty-uri: Steaua 2/1