Luni s-au disputat la Rio meciurile din sferturile de finala ale turneului olimpic feminin. Surpriza zilei a venit de la Ungaria care a eliminat dupa executarea loviturilor de departajare pe Australia, medaliata cu bronz de la Jocurile Olimpice de la Londra: scor 13-11.

Dora Antal a fost eroina unguroaicelor. Nu numai ca a punctat pentru 8-8 cu 2.59 inainte de finalul reprizei a 4-a, dar a si inscris penaltyul decisiv care a trimis echipa sa in semifinale.  In penultimul act campioana europeana va intalni detinatoarea titlului, pe SUA,  care a trecut fara probleme in sferturi  de Brazililia, scor 3-13.

Nici medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice de la Londra, Spania, nu a trecut de sferturi. Rusia s-a impus cu 12 la 10 si va intalni in semifinale pe Italia. Setterosa a trecut in sferturi de China cu 12-7.