Sezonul 2014-2015 al campionatului Ungariei a pornit de marti la drum cu un prim derby care le-a adus fata in fata pe OSC si Racionet Honvéd. Adversara campioanei Romaniei din turul doi preliminar al Ligiii Campionilor, OSC a inceput cu dreptul competitia reusind sa se impuna  cu 8-6. Diferenta de doua goluri s-a facut chiar din prima repriza in care gazdele s-au impus cu 3 la 1. Avantajul s-a pastrat si dupa sfertul al doilea incheiat la egalitate (4-2). La reluarea jocului Honved a reusit sa echilibreze jocul si pina la ultima pauza sa egaleze pe tabela de marcaj (5-5). Ultimul sfert a devenit astfel mult mai disputat si dupa trei minute echilibrate, OSC a punctat prin Bundschuh in timp ce capitanul Ádám Decker a dus scorul la 7-5 cu doar un minut inainte de fluierul final. Totusi Honvéd nu a cedat si a mai inscris o data prin Barnabás Steinmetz pentru ca Ferenc Salamon sa inchida tabela.

Runda a continuat miercuri cu celelalte meciuri ale rundei inaugurale. Campioana en-titre a castigat fara probleme meciul din deplasare de la Kaposvari, scor 8 la 3.  Szivós Márton, cu trei reusite, a fost cel mai bun marcator de la oaspeti. O victorie clara a obtinut si Szolnoki pe terenul celor de la Szentes , scor 17-9 . Cele mai multe goluri ale celor de la Szolnok au fost semnate de sarbii Stefan Mitrovic (4) si  Milan Aleksic (3). Tot in deplasare s-a impus Szeged Diapolo, 11 -7 la PVSK-MECSEK. Cel mai dipsutate meci a fost cel dintre UVSE-Hunguest H.  si VasasPlanet in care oaspetii au castigat la limita, cu 11 la 10.