Adversarii au venit la Bucuresti fara 4 dintre numele importante ale echipei, Jokovic, Garcia, Bušlje, Vrlič si Vukičević in timp ce echipa noastra a jucat fara capitanul Cosmin Radu si Alexandru Ghiban dar a avut in apa 7 dintre jucatorii care au ocupat locul 6 cu Romania la mondialele de juniori sub 18 ani de la Perth, din 2012: Marius Ţic, Mihnea Gheorghe, Andrei Prioteasa, Robert Gergelyfi, Vlad Dragomirescu, Cristian Călin, Levente Vancsik.

Tricolorii s-au descurcat bine pentru o bună perioadă de timp din meci în fata campioanei mondiale. Croatii au inscris primii prin Visković dupa aproape doua minute de joc, apoi Mihnea Gheorghe a egalat iar Tiberiu Negrean a adus echipa noastra in avantaj pe tabela de marcaj cu 24 de secunde inainte de pauza. Oaspetiii au egalat insa cu o secunda inainte de finalul reprizei prin Lozina.

In al doilea sfert, Buljubašić si Lončar au dus Croatia la +2 pe tabela de marcaj (2-4) dar tricolorii au revenit in repriza a treia prin reusitele lui Vlad Georgescu si Victor Antipa (4-4). Loren Fatovic a punctat pentru 5-4 iar Negrean a adus din nou egalarea cu trei minute inainte de ultima pauza. Croatii au refacut insa diferenta de doua goluri de la jumatatea meciului dupa golurile semnate de Loren Fatovic si Visković (5-7) iar in ultima parte au dublat avantajul. Pentru echipa noastra au mai marcat Vlad Georgescu si Tiberiu Negrean, in timp ce Fatovic (dubla), Buljubasic) si Lozina au inscris pentru croati. Scor final 7-11 pentru Croatia.

„A fost un rezultat decent cu atat mai mult cu cat suntem intr-o situatie destul de nesigura la echipa nationala, cu un antrenor interimar. Am venit motivati sa jucam mult mai bine decat in meciul tur si eu zic ca astazi, noi cei mai in varsta, cat si cei tineri, am facut un meci foarte bun, am respectat ce am vorbit la sedinta si  s-a vazut asta si in apa”, a declarat la finalul partidei Tiberiu Negrean.

Anterior, tricolorii au pierdut tot cu Croaţia, scor 4-17, şi cu campioana europeană şi olimpică Serbia, scor 6-13.

Tricolorii vor disputa ultima partidă din grupa D în deplasare, cu Serbia, în 19 februarie.