Tricolorii mici au pierdut primul meci disputat la  „Cupa Memoriala Rostom & Zurab Chachava” de la Tbilisi. Jucatorii antrenati de Viorel Rus si Ionut Cismaru au fost invinsi de Olanda cu 13 la 9. Prima jumatate a meciului a fost echilibrata, la jumatatea meciului cele doua echipe fiind la egalitate 5-5. Olandezii au preluat initiativa in sfertul al treilea (8-9) si au dominat ultima repriza in care au marcat de patru ori fiind invinsi o singura data, Pentru echipa noastra au marcat: Roland Szabo 3, Cristian Calin 2, Alexandru Sfarle 2,  Istvan Szabo 1, Andrei Prioteasa 1. Romania va mai intalni la aceasta competitie reprezentativa tarii gazda, , şi pe Belarus.

a fost repartizata in grupa D de la Campionatul European de la Tbilisi alaturi de Serbia, Rusia si Ucraina. Turneul final se va desfasura in perioada 24-31 august 2014.

Programul turneului international de la Tbilisi (8-10 august 2014)