Partida a fost echilibrata de la inceput pana la final. Tricolorii au condus cu un gol dupa prima repriza (4-3) si la pauza mare (7-6) si pe parcursul sfertului trei au avut chiar doua goluri in fata, dupa reusita de 8-6 a lui Cosmin Radu. Franta ramane insa in joc si dupa numai trei minute reuseste sa egaleze la 9 prin Kovacevic. Dupa trei reprize cele doua echipe se aflau la egalitate 10-10. Meciul s-a decis in ultimul sfert, in care francezii au fost mai precisi in atac. Romania a inscris prima prin Mihnea Gheorghe la primul atac insa a fost ultimul avatnaj pe tabela pentru echipa noastra, care nu a mai reusit sa inscrie in urmatoarele 7 minute, in timp ce, de partea cealalta Crousillat ( cu al 5-lea sau gol)aduce din nou egalarea iar Kovacevic inscrie golul decisiv. Romania are posesia ultima insa sutul lui Negrean din ultimele 5 secunde este oprit de Khasz. Pentru echipa noastra urmeaza meciul cu Ungaria, marti 5 aprilie de la ora 14.50.

Romania – Franta 11-12 (4-3, 3-3, 3-4, 1-2)

Romania: Dragos Stoenescu, Cosmin Radu 2, Tiberiu Negrean 2, Mihnea Gheorghe 3, Nicolae Oanta, Andrei Busila, Daniel Teohari 1, Mihnea Chioveanu, Dimitri Goanta, Roland Szabo 3, Alexandru Ghiban, Alex Popoviciu, Marius Tic. Antrenor: Dejan Stanojevic

Franta: Garsau, Saudadier 2, Kovacevic 2, Blary, Khasz 1, Simon, Ugo Crousillat 5, Izdinsy, Marzouki, Peisson, Tomasevic 2, Camarasa, Noyon
Antrenor: Bruzzo

Arbitrii: Georgios Stavridis (GRE) si Gernat Hantschel (GER)

Superioritati numerice: Romania 1/4 si Franta 5/6

Penalty-uri: Romania 1/1