Serbia, care a venit la Bucuresti doar cu 4 dintre campionii olimpici de la Rio de Janeiro, a controlat jocul de la un capat la altul. Cu doar 12 jucatori pe banca (dupa ce Mihnea Chioveanu a primit cartonasul rosu in meciul precedent) si cu multi jucatori din noua generatie, Romania a reusit doar in primul sfert sa joace de la egal la egal cu tanara echipa a Serbiei. Campioana olimpica si detinatoarea trofeului a intrat la prima pauza cu un avantaj de un singur gol dupa ce Subotic l-a invins pe Marius Tic cu doua secunde inaite de prima pauza (2-3).

În al doilea sfert oaspetii au punctat de doua ori, prin Viktor Rašović și Ubović, in timp ce jucatorii lui Dejan Stanojevic nu au reusit sa depaseasca apararea Serbiei, astfel ca la jumatatea meciului Serbia a avut trei goluri in fata (2-5).

Diferenta de trei goluri s-a pastrat si dupa al treilea sfert, care a fost mai echilibrat. Sava Randelovic a marit diferenta la 4 goluri pe tabela de marcaj (2-6), Cosmin Radu si Tudor Fulea au punctat pentru echipa noastra, insa ultimul gol al reprizei l-a inscris Serbia prin Toholj (4-7).

Ultima repriza a fost asemanatoare cu cea secunda. Romania nu a gasit solutii in atac fiind depasita de doua ori in defensiva, golurile lui Cuk și Jaksic stabilind scorul final al intalnirii .

In celalalt meci din grupa Germania a invins pe Slovacia cu 9-8 la penalty-uri.

Romania – Serbia 4-9 (2-3, 0-2, 2-2, 0-2)

Romania: Marius Ţic, Cosmin Radu 1, Tiberiu Negrean 1, Victor Antipa, Andrei Prioteasa, Tudor Fulea 1,Demeter Szilárd, Pavel Popescu, Nicolae Oanţă, Călin Cristian, Ionuţ Vrânceanu 1,Tudor Popescu. Antrenor: Stanojević

Serbia: G.Pijetlović,Lukić, Drašović, Randjelović 1, Ćuk 1, Toholj 2, Ubović 1, Rašović 1, Jakšić 1, Subotić 2, Stojanović, Radojević, Dobožanov. Antrenor: Savić

Arbitrii: Pascal Bouchez (FRA) si Erwin Schapers (NED)

Superioritati numerice: Romania 6/1 si Serbia 5/2

Penalty-uri: Serbia 1/1

În clasament, Serbia ocupă primul loc, cu 11 puncte, urmată de Slovacia, 5 puncte, România, 4 puncte, Germania, 4 puncte.

În următorul meci, România va înfrunta Slovacia, în deplasare, pe 14 martie.