Szolnok a invins pe Eger cu 10 la 9 in derby-ul etapei a treia. Formatia antrenata de Sándor Cseh a avut un inceput foarte bun de meci, cu trei goluri consecutive marcate in primele 8 minute ale partidei de Zivko Gocic, Daniel Varga si Norbert Madaras. Szolnok a dominat si sfertul al doilea. Kis Gabor a inscris pentru 4 la 0 in timp ce Milos Cuk a reusit sa marcheze primul gol al gazdelor dupa mai bine de 13 minute de la startul partidei. Oaspetii au intrat cu 4 goluri avantaj la pauza mare dupa golul inscris de Milan Aleksic. La reluarea jocului tot Szolnok a inscris prima prin Denes Varga, in timp ce campioana en-titre a replicat prin sarbii Milos Cuk si Boris Vapenski. Inainte de ultima pauza fiecare echipa a mai punctat cate o data, Stefan Mitrovic pentru Szolnok si Krisztián Bedo pentru Eger, astfel ca diferenta de 4 goluri s-a pastrat dupa repriza a treia. Gazdele au fortat revenirea in sfertul patru al intalnirii si au reusit sa egaleze cu 54 de secunde inainte de fluierul final prin Szivos Márton. Cind mai erau insa 19 secunde din joc Stefan Mitrovic a reusesit sa inscrie si sa aduca victoria pentru Szolnok.

In cel de-al doilea meci disputat astazi, OSC a castigat fara probleme meciul din deplasare de la FTC, scor 13-7. Chiar daca au fost condusi cu un gol dupa doua reprize (5-4), oaspetii au dominat a doua jumatate a intalnirii in care au punctat de 9 ori si au primit doar doua goluri. Salamon Ferenc  a fost cel mai bun marcator de la oaspeti, el inscriind 4 goluri.

Celelalte meciuri ale rundei s-au jucat sambata trecuta, cu exceptie jocului dintre BVSC si Szentes. Oaspetii au cerut amanarea partidei dupa ce nu mai putin de sase jucatori au fost infectati cu un virus.

Fara primele 4 echipe din topul clasamentului, ziua de sambata a avut drept cap de afis confruntarea dintre Honved si Vasas. Gazdele au obtinut o victorie clara impunandu-se la 6 goluri diferenta, scor 12-6. Szeged nu a avut probleme in intalnirea de acasa cu UVSE de care a trecut cu 16-10.

Victorii in deplasare au obtinut Kaposvár  si PVSK. Kaposvár a castigat pe terenul celor de la KSI, 7-10, iar PVSK   a obtinut toate punctele in partida de la Debrecen 8 la 6.