Capul de afis al rundei s-a jucat in Ungaria, acolo unde Szolnok a primit vizita celor de la OSC. Gazdele s-a impus la limita (8-7) prin reusita lui Adam Decker care a inscris cu 14 secunde inainte de fluierul final. OSC ramane fara puncte in grupa in timp ce campioana Ungariei a ajuns la cota 6 in clasament.

Tot in grupa B, Jug a reusit o victorie confortabila la Istanbul unde a trecut de Galatasaray cu 16 la 10, intr-o partida arbitrata si de romanul Radu Matache. Campioana en-titre, Pro Recco, a avut un meci mai usor in runda de miercuri. Italienii au dominat clar confruntarea de la Sori cu Partizan, impunandu-se cu 15-3. Cel mai bun marcator a fost Francesco di Fulvio cu trei reusite.

In grupa A, Barceloneta a obtinut un nou succes, de data aceasta in fata muntenegrenilor de la Jadran Herceg Novi. Strahinja Rasovic (6) si Albert Español (4) au fost principalii protagonisti ai victoriei cu 15-10.  Campioana Spaniei a acumulat astfel maximum de puncte in cele doua partide disputate pana acum in grupele Champions League. Unul dintre arbitrii intalnirii de la Barcelona a fost romanul Adrian Alexandrescu.

Spandau si Olympiacos au terminat la egalitate confruntarea de la Berlin. Condusi cu 11 la 7 dupa trei reprize nemtii au avut un final de meci foarte bun, reusind sa puncteze de 4 ori fara sa primeasca vreun gol.  Pentru greci este al doilea rezultat de egalitate inregistrat in grupa.

La fel ca Barceloneta, Primorje a obtinut a doua victorie consecutiva in grupa A, dar nu a fost deloc una usoara. Gazdele s-au vazut conduse de Eger de mai multe ori pe parcursul primelor trei sferturi dupa care au preluat conducerea in ultima repriza. Ungurii au echilibrat din nou jocul dupa reusita  centrului Balazs Harai (7-7), pentru ca Petar Muslim sa marcheze golul victoriei cu peste doua minute pana la finalul intalnirii. Scor final 8-7. In meciul de la Rijeka a evoluat si capitanul echipei nationale, Cosmin Radu, care a revenit in apa dupa accidentarea suferita in urma cu o luna de zile.

Runda a 3-a din grupele Champions League va avea loc la data de 28 noiembrie.

Champions League 2015-2016

Runda a 2-a

Miercuri, 11 Noiembrie

Grupa A

CN Atletic-Barceloneta (ESP) – Jadran Carine Herceg Novi (MNE) 15-10 (4-2, 6-2, 3-4, 2-2)
Barceloneta: Strahinja Rasovic 6, Albert Español 4, Marc Roca 2, Balazs Sziranyi, Marc Larumbe, Marc Minguell.

Jadran: Stefan Vidovic 2, Miroslav Randjic 2, Stefan Pjesivac 2, Aleksa Ukropina, Zeljko Kovacic, Nikola Moskov, Nikola Janovic.

Wasserfreunde Spandau Berlin (GER) – Olympiacos Pireu (GRE) (1-6, 3-1, 3-4, 4-0)

Spandau: Mehdi Marzouki 5, Mateo Cuk 4, Remi Saudadier, Erik Miers.

Olympiacos: Georgios Ntoskas 2, Christodoulos Kolomvos 2, Emmanouil Mylonakis, Evangelos Delakas, Ioannis Fountoulis, Kiriakos Pontikeas, Konstantinos Mourikis, Angelos Vlachopoulos.

VK Primorje EB Rijeka (CRO) – ZF-Eger (HUN) 8-7 (0-1, 3-3, 2-1, 3-2)
Primorje: Petar Muslim 3, Miho Boskovic 2, Damir Buric, Ivan Krapic, Nikola Dedovic.

Eger: Milos Cuk 2, Uros Cuckovic, Norbert Hosnyanszky, Marton Szivos, Balazs Erdelyi, Balazs Harai.