Szolnok a inceput cu dreptul finala campionatului, S-a impus pe teren propriu cu 13 la 9 in fata celor de la OSC, in primul meci din seria meciurilor pentru titlul din Ungaria.

Partida a avut un start echilibrat dupa primele opt minute de joc gazdele avand un gol avantaj (4-3). Szolnok a marit ritmul in a doua repriza reusind sa puncteze de trei ori fara sa primeasca gol. Dupa pauza mare oaspetii au incercat sa revina in joc insa echipa lui  Cseh Sándor a pastrat avantajul d epatru goluri pana la final dupa doua reprize incheiate cu acelasi scor (3-3).

In confruntarea pentru medaliile de bronz, Eger a dominat clar primul meci cu FTC, impunandu-se cu 20 la 8.

Jocurile revansa se vor disputa vineri 15 mai.