Steaua a inceput cu dreptul finala Superligii Naționale de polo pe apă – ediția 2020/21.

Campioana en-titre a castigat primul meci disputat vineri, in propriu bazin, cu 8 la 4. Pe reprize: 2-1, 3-0, 2-1, 1-2.

Orădenii au inscris primii prin Vlad Georgescu, dar replica gazdelor a venit imediat, ros-albastrii inscriind de 6 ori consecutiv. La pauza mare Steaua a condus cu 7 la 2, CSM-ul reusind sa recupereze doar un gol din diferenta  pana la finalul intalnirii.

Tudor FUlea, cu trei goluri, a fost cel mai bun marcator de la Steaua, de partea cealalta, Vlad Georgescu și Silvian Colodrovschi inscriind câte două goluri fiecare.

Scorul la general este 1-0 pentru Steaua. Meciul 2 se dispută sâmbătă (22.05), de la ora 11:00, tot in Ghencea.

Finala se disputa dupa sistemul cel mai bun din cinci partide.