Steaua a incheiat fara infrangere prima faza a campionatului national. Ros-albastrii au invins, in ultima lor partida disputata la Focsani, cu 21- 6 pe Poli Cluj si a terminat pe primul loc turul preliminar.

A doua clasata a fost CSM Oradea. Vicecampioana Romaniei a incheiat turneul de la Focsani cu o victorie in fata celor de la Rapid București, scor 15-5.

Pe trei a terminat Dinamo cu 12 puncte, dupa o victorie cu 17-3 in fata echipei Amefa Arad.

Grupa valorica 1-4 este completata de CSM Corona Brasov, echipa lui Edward Andrei reusind doua victorii in ultimele jocuri de la Focsani: 8-5 cu Sportul si 11-8 cu Amefa Arad.

In grupă valorică 5-8 din faza a 2-a a Superligii Nationale vor juca Sportul Stud, Amefa Arad, Rapid si Poli Cluj.

Faza a 2-a se desfășoară în etape duble săptămânale (tur/retur) pentru ambele grupe valorice, 1-4 și 5-8.

Calendarul fazei  a 2-a:

Etapa 1, 1-3.11.2019
Etapa 2, 8-10.11.2019
Etapa 3, 15-17.11.2019
Etapa 4, 22-24.11.2019
Etapa 5, 28.02-01.03.2020
Etapa 6, 3-5.04.2020

CSM Oradea va juca miercuri (30.10), de la ora 19:00, cu CN Mataro, în manșa inaugurală din sferturile de finală ale LEN EuroCup – ediția 2019/20. Partida are loc la bazinul olimpic Ioan Alexandrescu din Oradea. Intrarea este liberă.

Superliga Nationala 2019-2020

Turneu II preliminar

Focsani, 25 – 27 octombrie

Sâmbătă 26 octombrie

CSU Poli Cluj – Steaua Bucuresti 6-21 (1-6, 2-3, 0-5, 3-7)

Poli: Bogdan Paleacu 2, Darius Silav 2, Victor Cobilean, Cristian Seichei

Steaua: Victor Antipa 4, Alexandru Gheorghe 3, Istvan Szabo 3, Francesco Iudean 3, Iulian Radoi 2, Nicolae Oanta 2, Alexandru Vatrai 2, Tudor Fulea, Andrei Prioteasa

Arbitrii: Manuel manea si Mihai Balanescu

CSM Oradea – Rapid Bucuresti 15-5 (5-2, 4-1, 3-1, 3-1)

CSM: Vlad Georgescu 4, Yusuke Inaba 4, Erik Ionescu 3, Silvian Colodrovschi 2, Nichita Ilisie, Cristi Dobre

Rapid: Catalin Stan 2, Alex Vrainiceanu, Vlad Dombracev, Darius Anton

Arbitrii: Mihai Balanescu si Mihnea Alexandrescu

Dinamo – AMEFA Arad 17-3 (6-1, 3-0, 6-1, 2-1)

Dinamo: Theodor Filotti 3, Sebastian Ghita 2,  David Bota 2, Peter Kari 2, Alexandru Albu 2, Matei Lutescu, Riccardo Sachetti, Andrei Draghici, Vlad Gorea, Raymond Jiganea, Andrei Iliescu

Amefa: Cristian Schill 2, Peter Nagy

Arbitrii: Mihnea Alexandrescu si Manuel Manea

Corona Brasov – Sportul Studentesc 8-5 (2-2, 2-2, 1-1, 3-0)

Corona: Radu Buica 3, Daniel Teohari 2, Stanislav Fornea, Dan Rujan, Tudor Popescu

Sportul: Alexandru Samson 2, Andrei Neamtu, Dragos Pandelea, Alexandru Simion

Arbitrii: Mihai Balanescu si Manuel Manea

Duminica 27 septembrie

Amefa Arad – CSM Corona Brasov 8-11 (2-3, 3-1, 0-5, 2-3)

Amefa: Cristian Schill 3, Antonio Faragau, Alex Baltean, Sergiu Palotas, Peter Nagy, Darian Luncan

Corona: Daniel Teohari 3, Calin Cristian 2, Bogdan Giuclea, Radu Buica, Dan Rujan, Gleb Chiriacov, Stanislav Fornea, George Stoian

Arbitrii: Mihnea Alexandrescu si Manuel Manea

Rapid București – CSU Poli Cluj 13-10 (4-4, 3-1, 2-1, 4-4)

Rapid: Adrian Stan 3, Catalin Stan 2, Vlad Dombracev 2, Adrian Enescu 2, Vasile Vlad, Ionut Vlad, Stef Constantinescu, Alex Crainiceanu

Poli Cluj: Darius Silav 5, Norbert Antal, Bogdan Codila, Cristi Seichei, Bogdan Paleacu, Victor Cobilean.

Arbitrii: Mihai Balnescu si Manuel Manea

Clasament: 1. Steaua 21p; 2. CSM Oradea 18 p; 3. Dinamo 15p; 4. Corona Bv 10p; 5. Sportul Stud 7p; 6. Amefa Arad 6p;7. Rapid 5p; 8. Poli Cluj 0p

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here