A 2-a zi a turneului final al Ligii Mondiale a inceput cu victoria Japoniei in fata Canadei cu 17 la 7. Niponii au dominat jocul inca din startul meciului si au realizat diferenta de 10 goluri in primul sfert (6-2) si in repriza a treia (8-2). Printre protagonistii succesului inregistrat de echipa asiatica a fost si jucatorul lui CSM Oradea, Yusuke Inaba, care a inscris 4 goluri.

Dupa meciul Australia-Serbia de marti, organizatorii au fost nevoiti sa intrerupa si partida dintre Ungaria si Spania din cauza furtunii care s-a abatut peste capitala Serbiei.  De data aceasta meciul a fost suspendat pentru o ora la finalul reprizei a treia, la scorul de 9-8 pentru spanioli. La reluarea jocului, Ungaria a dominat ultimul sfert si a reusit chiar sa preia conducerea pe tabela de marcaj  cu 1’58’’ inainte de final, prin golul lui Pasztor. Cand mai erau 31 de secunde de jucat, Granados a egalat la 11 din penalty rezultat consemnat si la finalul celor 4 reprize. La loviturile de departajare, Perrone si Mallarach rateaza executiile pentru spanioli in timp ce ungurii marcheaza toate penalty-urile si se impun cu 15-12 si obtin doua puncte dupa acest succes. Spania ramane in fruntea Grupei A cu 4 puncte. Japonia si Canada au cate trei puncte in clasament.

Ziua a continuat cu intalnirea dintre Australia si Kazakistan. Jucatorii lui Elvis Fatovic au obtinut primul succes in turneul de la Belgrad impunandu-se cu 14-5.

Cel mai asteptat meci al zilei, Croatia – Serbia, a umplut tribunele piscinei Tasmajdan. Prlainovic a decis soarta partidei cu reusita sa din ultimul minut de joc.

Chiar daca s-a jucat dupa noile reguli derby-ul balcanic a ramas la fel de exploziv. Partida a avut un ritm alert si intensitate dar si foarte multe eliminari. Croatia a inceput mai bine jocul, gratie inspiratiei lui Maro Jokovic, dar Serbia a ramas in meci, la pauza mare diferenta fiind de un gol pe tabela de marcaj (5-4). Jucatorii lui Deja Savic au dominat sfertul al treilea reusind sa inscrie de patru ori fara sa primeasca gol. Ognjen Stojanovic a iesit la rampa el inscriind golul de 9-6 pentru Serbia la inceputul sfertului patru. Croatii nu au cedat si au recuperat diferenta de trei goluri apoi cu 1’14’’ inainte de fluierul final Loren Fatovic, din superiorità, inscrie pentru 10-10. Serbia a avut insa ultimul cuvant de spus prin Prlainovic care aduce victoria echipei sale cu cel de-al 500 lea gol din cariera. Serbia conduce grupa cu 6 puncte, Croatia si Australia au cate 3 puncte iar Kazakistan niciun punct.

World League – Super Final

Belgrad 18-23 iunie

Grupa A: Ungaria, Japonia, Canada, Spania.

Grupa B: Australia, Croatia, Kazahstan, Serbia.

Programul meciurilor

Prima zi (18 iunie)

CROATIA – KAZAHSTAN 20-4 (5-2, 6-0, 3-0, 6-2)

UNGARIA-CANADA 9-10 (1-3, 3-2, 3-4, 2-1)

JAPONIA – SPANIA 10-18 (3-3, 3-6, 1-5, 3-4)

AUSTRALIA-SERBIA 8-12 (5-4, 0-3, 3-4, 0-1)

Ziua 2 (19 iunie)

JAPONIA-CANADA 17-7 (6-2, 2-2, 8-2, 1-1)

Japonia: Tanamura, Date 1, Koppu 1, Shiga 2, Yoshida 1, Kageta 1, Shimizu 1, Takata, Arai 4 (1 pen), Y. Inaba 4 (2 pen.), Okawa 2, Araki, Fukushima. Antrenor. Omoto

Canada: D. Aleksic, Patterson 1, Djerkovic, Constantin-Bicari 1, Halajian 2, Torakis 1 ( 1 pen.), Spooner 1, Cote, Gardijan, Solemanipak, Blanchard, D’Souza 1, Radenovic. Antrenor. P. Porzio

Arbitrii: Flahive (Aus) si Salnichenko (Kaz)

Superioritati numerice: Japonia 8/13, Canada /6.

Penalty-uri: Japonia 3/5, Canada 1/2

UNGARIA-SPANIA 15-12 (2-3, 3-3, 3-3, 3-2; 4-1)

Ungaria: Kardos, Gor-Nagy, Kallay 1, Varnai 1, Pasztor 4 (1 pen), Nemet, D. Jansik 1, Ge. Kovacs, Erdelyi 1 (pen), Batori 2, Bedo, A. Nagy 1, Bisztritsanyi. Antrenor. Marcz

Spania: Lopez Pinedo, Munarriz 1, Granados 4 (1 pen), De Toro 1, S. Cabanas, Larumbe, Barroso 1, G. Garcia, Tahull, Perrone 1, Mallarach 3, A. Bustos, Lorrio. Antrenor. D. Martin

Arbitrii: Margeta (Slo) si Peris (Cro)

Superioritati numerice: Ungaria 6/16, Spania 7/17.

Penalty-uri: Ungheria 2/2, Spania 1/1.

Nota: Partida a fost suspendata o ora, la finalul reprizei a treia din cauza vremii nefavorabile.

Loviturile de departajare: Ge. Kovacs 12-11, Perrone ratat, Batori 13-11, Granados 13-12, D. Jansik 14-12, Mallarach ratat, Erdelyi 15-12

AUSTRALIA-KAZAHSTAN 14-5 (3-2, 4-1, 3-0, 4-2)

Australia: Hrysanthos, Campbell 2, G. Ford 1, Kayes 2, Power 1, L. Edwards 2, Roach, Younger 2, Hollis 1, Putt, Howden 1, B. Edwards 2, Dennerley. Antrenor. Elvis Fatovic

Kazakistan: Makhmetov, Medvedev 1, Zhardan, Pilipenko, Aubakirov 2, Shmider, Shakenov 1, Berbelyuk 1, Shvedov, Ruday, Altayev, Verdesh, Shlemov. Antrenor. Dejan Stanojevic

Arbitrii: Stavridis (Gre) si Kun (Hun)

Superioritati numerice: Australia 9/11, Kazahstan 3/11.

Penalty-uri: Australia 1/1

CROATIA-SERBIA 10-11 (3-2, 2-2, 1-4, 4-3)

Croatia: Marcelic, Benic, L. Fatovic 1, Loncar, Jokovic 4 (1 pen.), Buljubasic 1, A. Vukicevic 1 (pen), Buslje, Milos, J. Vrlic 1, Setka, J. Garcia 2, Bijac. Antrenor. Tucak

Serbia: B. Mitrovic, Mandic, Stojanovic 3, Drasovic, Mi. Cuk 2, D. Pijetlovic, Vico, Aleksic 1, Jaksic, F. Filipovic 2 (1 pen.), Prlainovic 2 (1 pen), S. Mitrovic 1, G. Pijetlovic. Antrenor. Dejan Savic

Arbitrii: Adrian Alexandrescu (Rou) si Voevodin (Rus)

Superioritati numerice: Croatia 5/19, Serbia 6/17.