Canada a produs prima surpriza a turneului final al Ligii Mondiale, ce se desfasoara in aceste zile la Belgrad (Serbia).

Echipa pregatita de Pino Porzioa invins Ungaria, castigatoarea Cupei Europei, care insa a venit in capitala Serbiei fara cele mai importante nume.

Canada a facut un joc foarte bun inca din startul partidei si a condus cu 5 la 1 la inceputul sfertului al doilea. Ungaria a revenit insa in meci si a egalat la 9 prin golul lui Pasztor inscris cu 1’59’’ inainte de final. Canadienii nu au cedat si reusit sa puncteze inca o data prin Halajian care a adus astfel si victoria echipei sale.

Si Spania a inceput turneul cu o victorie. Ibericii au invins Japonia la o diferenta de 8 goluri, scor 18-10.

Spania si Canada au cate trei puncte in clasamentul grupei A, dupa prima zi a competitiei, iar Japonia si Ungaria nu au niciun punct.

Competitia a inceput cu victoria categorica a Croatiei in fata Kazahstanului, nationala pregatita de fostul tehnician al Romaniei, Dejan Stanojevic. Croatii au castigat cu 20-4 intalnirea din deschiderea Super Final-ului.

Ultimul meci al zilei le-a adus fata in fata pe Serbia si Australia. Jucatorii lui Dejan Savic au fost ajutati de conditiile meteo, meciul fiind intrerupt de o furtuna la socrul de 5-4 pentru australieni dupa prima repriza.

Jocul s-a reluat dupa o ora de pauza, campionii olimpici revenind in apa mult mai concentrati si reusind sa intoarca scorul cu 4 goluri consecutive. Seria de goluri ale gazdelor a fost intrerupta de reusita lui Younger apoi sarbii au mai inscris de trei ori ducand scorul la 11-6. Nationala antrenata de Dejan Savic a controlat apoi finalul partidei si s-a impus cu 12-8.

Dupa prima zi, Croatia si Serbia au cate trei puncte in grupa B, Australia si Kazahstan niciun punct

World League – Super Final

Belgrad 18-23 iunie

Grupa A: Ungaria, Japonia, Canada, Spania.

Grupa B: Australia, Croatia, Kazahstan, Serbia.

Programul meciurilor

Prima zi (18 iunie)

CROATIA – KAZAHSTAN 20-4 (5-2, 6-0, 3-0, 6-2)

Croatia: Bijac, Benic 2, L. Fatovic 2, Loncar 1, Jokovic 1, Buljubasic 2, A. Vukicevic 4, Buslje 1, Milos 2, Krapic, Setka 2, Basic 3, Marcelic. Antrenor. Tucak

Kazahstan: Makhmetov, Medvedev 1, Zhardan, Pilipenko, Aubakirov 2, Shmider 1, Shakenov, Berbelyuk, Shvedov, Ruday, Manafov, Verdesh, Shlemov. Antrenor. Stanojevic

Arbitrii: Sato (Jpn) si Dykman (Can)

Superioritati numerice:  Croatia 7/13, Kazahstan 1/8.

Penalty-uri: Croatia 1/1

UNGARIA-CANADA 9-10 (1-3, 3-2, 3-4, 2-1)

Ungaria: Kardos, Gor-Nagy, Kallay 3, Gyarfas 1, Pasztor 2, Nemet 1, D. Jansik, Ge. Kovacs, Erdelyi, Batori 2, Bedt, A. Nagy, Bisztritsanyi. Antrenor. Marcz

Canada: D. Aleksic, Patterson 2, Djerkovic, Constantin-Bicari 1, Halajian 1, Torakis 2, Spooner, Cote, Gardijan 1, Solemanipak, Blanchard, D’Souza 3, Radenovic. Antrenor. P. Porzio

Arbitrii: Salnichenko (Kaz) si Putnikovic (Srb)

Superioritati numerce: Ungaria 7/19, Canada 5/12

JAPONIA – SPANIA 10-18 (3-3, 3-6, 1-5, 3-4)

Japonia: Tanamura, Date, Koppu, Shiga, Yoshida, Kageta, Shimzu, Takata 1, Arai 3 (1 pen.), Y. Inaba 4 (2 pen.), Okawa 2, Araki, Fukushima. Antrenor. Omoto

Spania: Lopez Pinedo, Munarriz, Granados 4, De Toro 2, S. Cabanas 1, Sanahuja, Barroso 2 (1 pen.), F. Fernandez, Tahull 4, Perrone 4, Mallarach 1, G. Garcia, Lorrio. Antrenor. D. Martin

Superioritati numerice: Japonia 2/9, Spania 6/9.

Penalty-uri: Japonia 3/3, Spania 1/2

AUSTRALIA-SERBIA 8-12 (5-4, 0-3, 3-4, 0-1)

Australia: Dennerley, Campbell 2, G. Ford 1, Kayes, Power 2, L. Edwards, Roach, Younger 1, Brooks, Putt, Howden 2 (1 pen), B. Edwards, Hrysanthos. Antrenor. E. Fatovic

Serbia: B. Mitrovic, Mandic 1, S. Rasovic 1, Randjelovic, Mi. Cuk 1, D. Pijetlovic, Vico 1, Aleksic 1, Jaksic, F. Filipovic 2 (1 pen.), Prlainovic 3, S. Mitrovic 2, G. Pijetlovic. Antrenor. Savic

Superioritati numerice: Australia 5/11, Serbia 4/8.

Penalty-uri: Australia 1/1, Serbia 1/2.

Nota: Partida a fost intrerupta dupa prima repriza, timp de 60 de minute din cauza vremii nefavorabile.