Dupa un prim sfert in care alb-rosii au stat aproape de adversari (3-2), jucatorii lui Andrei Iosep au luat un avans de trei goluri la pauza mare: scor 5-2. Ros-albastrii au dominat clar a doua parte a intalnirii scorul in ultimele doua sferturi fiind identic (4-1). Steaua s-a impus în final cu 13-4, Alexandru Ghiban fiind cel mai bun marcator de la gazde.

A fost o victorie categorica dupa scor, dar inceputul de meci, primele doua reprize au fost destul de echilibrate. Cred ca pe parcurs ei au cedat un pic fizic si lipsa de experienta si-a spus cuvantul. Noi mai avem foarte multe de pus la punct, in mod special la finalizare. Astazi, cu toate ca scorul a fost 13-4, pot sa spun ca am ratat foarte foarte mult. Sambata jocul trebuie sa fie mai bun. Trebuie sa eliminam aceste greseli. La sfarsit poate sa fie o diferenta de doar cinci goluri sau chiar trei, important este sa ne iasa jocul, a afirmat dupa meci Alexandru Ghiban.

„Din pacate am rezistat doar primele doua reprize, chiar si atunci am avut unele probleme pe faza de repliere si intr-adevar lipsa de experienta si-a spus cuvantul pana la urma. este mult de munca fiind atatia jucatori tineri dar cred ca, cu seriozitate si daruire, vom face meciuri din ce in ce mai bune. Cat despre paradele mele! Eu incerc doar sa imi ajut echipa cat de bine pot dar daca echipa nu castiga nu pot sa ma bucu ca apar bine”, a declarat portarul echipei Dinamo, Marius Tic.

Duelul dintre Steaua și Dinamo va continau sambata cu al doilea joc al etapei, programat tot in Ghencea de la ora 20.30.

Tot in prima etapa, la Brasov, Sportul Studenţesc primeste vizita celor de la Crişul Oradea in timp ce la Arad, Amefa este gazda in intalnirea cu Poli Cluj.

Dubla intalnire dintre CSM Digi Oradea si Rapid s-a amanat pentru week-end-ul viitor, campioana Romaniei fiind angrenata la sfarsitul acestei saptamani in turneul din Liga Campionilor.

Superliga Nationala 2015-2016

Etapa 1

Vineri 18 septembrie

Steaua – Dinamo 13-4 (3-2, 2-0, 4-1, 4-1)

Steaua: Mihai Dragusin, Djordje Filipovic 2, Petru Ianc 1, Nicolae Diaconu 2, Daniel Teohari 1, Andrei Busila 1, Nikola Murisic 1, Ivan Krizman 1, Pavel popescu, Daniel Robu 2, Alexandru Ghiban 3, Dragos Stoenescu. Antrenor: Andrei Iosep

Dinamo: Marius Tic, Alex Simion, Tudor Fulea, Nechita Novac, Vlad Dragomirescu 1, Andrei Prioteasa 1, Alex Matei, Szilard Demeter, Alexandru Sfarle, Marian Constantin, Andrei Georgescu, Ionut Vranceanu 2, Nenciu Berttini. Antrenor: George Georgescu.

14.30 Sportul Studenţesc – Crişul Oradea

Meciurile dintre CSM Digi Oradea si Rapid Bucureşti se vor disputa in zilele de 28 si 29 septembrie.