Dupa ce au trecut sambata cu 13-8 de Corona Sportul Studenţesc, ros-albastrii au obtinut in meciul al doilea o victorie si mai categorica, scor 17-9.

Spre deosebire de prima partida care a fost echilibrata in prima jumatate, jucatorii lui Andrei Iosep au condus cu 5-2 in primul sfert si 9 la 4 la pauza mare, pentru ca inainte de ultima repriza scorul sa fie 14-5 pentru gazde. Sfertul 4 a fost al studentilor care au recuperat un gol din diferenta de pe tabela de marcaj. Scor final 17-9 pentru Steaua. Cel mai bun marcator de la „militari” a fost Daniel Robu cu 4 goluri, in timp ce de la oaspeti Andrei Draghici a inscris de trei ori.

Meciul trei al semifinalei dintre Steaua si Corona Sportul si un eventual joc patru se vor disputa peste trei saptamani la Brasov. Semifinala se dispută după sistemul cel mai bun din cinci meciuri.

Spre deosebire de duelul de la Bucuresti, semifinala dintre CSM Digi Oradea si Dinamo a fost mult mai disputata. Oradenii au câştigat greu a doua partida. După 8-5 în duelul de sambata, finalista Euro Cup s-a impus cu 10-9.

In primul sfert ambele echipe au punctat cate o data, iar la jumatatea meciului scorul a fost egal 3-3. Alb-roşii au condus la inceputul reprizei a treia cu două goluri (3-5), dar scorul a fost totusi egal la ultima pauza (6-6). In ultima parte reuşitele lui Tiberiu Negrean, marcator a şase dintre golurile vicecampioanei, au înclinat balanţa în favoarea gazdelor care au scapat cu bine pe final din doua situatii de inferioritate numerica.

Meciul trei al semifinalei dintre CSM Digi Oradea si Dinamo si un eventual joc patru se vor disputa peste trei saptamani în Bucuresti. Semifinala se dispută după sistemul cel mai bun din cinci meciuri.