Steaua Stirom a castigat, la Arad, primeme doua confruntari cu Amefa, meciuri restanta din cadrul etapei a 6-a din Superliga Nationala. Jucatoriii lui Andrei Iosep au castigat cu 16 la 11 primul joc

In partida de vineri, gazdele au pornit cu un avantaj de doua goluri, dupa reusitele lui Palotas si Vancsik. Replica ros-albastrilor nu a intarziat si cu o serie de trei goluri au trecut la conducere. Cu 2’19” inainte de pauza, Palotas a punctat pentru 3-3, fiind ultima data cand tabela de marcaj a aratat egalitate, Delgado si Murisic stabiling scorul dupa primele 8 minute de joc (3-5). Campioana a controlat urmatoarele trei reprize impunandu-se cu 16 la 11. Adria Delgado  (5) si Dorde Filipovic (4) au fost cei mai buni marcatori de la Steaua.

Al doilea joc restanta a fost echilibrat doar in primele trei minute de joc: oaspetii au deschis scorul prin Krizman in timp ce Gergelyfi a inscris pentru 1 la 1. Au urmat 4 goluri consecutive marcate de stelisti care astfel s-au desprins decisiv de adversari (1-5). Ros-albastrii au dominat jocul in ultimele trei reprize castigand intalnirea cu 13 la 5. Cei mai buni marcatori in aceasta intalnire au fost Dorde Filipovic, Nikola Murisic si Ivan Krizman, cu cate trei goluri fiecare.

Campioana va disputa astazi si primul meci din cadrul rundei a 13-a, penultima din sezonul regulat. Meciul va incepe la ora 18.00, revansa fiind programata duminica de la ora 10.00

In penultima etapa din sezonul regulat mai este programat duelul dintre Corona Sportul Studentesc si Poli Cluj. Primul meci se va desfasura astazi, de la ora 19.00, revansa urmand a se disputa duminica începând cu ora 10:00.

Partidele Crisul Oradea – Dinamo si CSM Digi Oradea – Rapid s-au disputat in devans.