Steaua a castigat ambele confruntari din dubla cu CSM Oradea, programata in cadrul etapei a 3-a a sezonului regulat din Superliga Naționala.

Formația antrenată de Andrei Iosep s-a impus in propriul bazin, cu 11-7 (vineri) si 10-9 (sambata) si ramane neinvinsa in campionatul intern.

Primul meci a inceput bine pentru oaspeti, care au condus cu 2 la 0 prin golurile lui Vlad Dragomirescu, dar gazdele au egalat pana la prima pauză prin reusitele grecilor Solanakis si Kapotsis. Ros-albastrii au controlat urmatoarele doua sferturi marcând 7 goluri, în timp ce Oradea a punctat doar de două ori, pentru ca in ultimele 8 minute CSM sa recupereze un gol din diferenta de pe tabela de marcaj dupa ce a castigat sfertul cu 3-2.

Si in al doilea joc, oradenii au deschis scorul prin Ronald Szabo, dar Steaua a egalat la urmatorul atac prin Kapotsis apoi a trecut in avantaj prin reusita lui Oanta, care a punctat si pentru 3-2. Militarii au ramas la conducere pe tabela de marcaj pana la finalul partidei si s-au impus la limita, scor 10-9.

Tot in grupa valorica 1-4, Dinamo a castigat, vineri, cu 7-6 primul meci din dubla cu CSM Corona Brasov pentru ca sambata cele doua echipe sa termine la egalitate 9-9.