Steaua București a obținut sâmbătă seara o calificare dramatică în sferturile de finală ale LEN Euro Cup. A învins în bazinul din Ghencea cu scorul de 20-18 pe Panionios, din Grecia, la loviturile de departajare. În tur formația elenă s-a impus cu scorul de 12-11.

La finalul timpului regulamentar de joc, scorul a fost 11-10, pentru Steaua.

Pe reprize: 2-2, 3-2, 2-4, 4-2.

Golul care a trimis meciul la penalty-uri a fost marcat de Răducu Dincă, când mai erau două secunde de joc. Steaua a revenit de la 9-10, punctând de două ori în ultimul minut, cealaltă reuşită fiind a lui Filip Klikovac.

La penalty-uri, din cele 18 execuţii, Grigorios Kapetanakis, de la Panionios, a trimis mingea în bară, în timp ce penalty-ul decisiv a fost marcat de David Bota.

Len Euro Cup
Retur optimi de finală
Bucuresti, 23 martie
Steaua – Panionios (2-2, 3-2, 2-4, 4-2; 9-8)
Steaua: Vlad Georgescu 6, Andrei Neamţu 4, Răducu Alex Dincă 3, Tudor Fulea 2, David Bota 2, Filip Klikovac 1, Andrei Ţepeluş 1 şi Nebojsa Vuskovic 1.
Panionios: Nikolaos Kopeliadis 5 goluri, Alexandros Evgenios Gounas 5, Konstantinos Gkiovetsis 4, Ioannis Papakos 2, Konstaninos Mourikis 1, Grigorios Kapetanakis 1.
Arbitri: COLOMBO Raffaele Colombo (ITA) și Hendrik Schopp (GER)
Penalty-uri: Steaua – și Panionios 2/2
Superiorități numerice: Steaua 13/7  și  Panionios 16/5
Loviturile de departajare: Alexandros Gounas (11-11), Vlad Georgescu (12-11), Konstantinos Gkiouvetsis (12-12), Răducu Dincă (13-12), Nikolaos Kopeliadis (13-13), Andrei Neamțu (14-13), Grigorios Kapetanakis (14-14), David Bota (15-14), Ioannis Papakos (15-15), Tudor Fulea (16-15), Alexandros Gounas (16-16), Vlad Georgescu (17-16), Konstantinos Gkiouvetsis (17-17), Răducu Dincă (18-17), Nikolaos Kopeliadis (18-18), Andrei Neamțu (19-18), Grigorios Kapetanakis (ratare), David Bota (20-18).