Campioana Romaniei a invins cu 8-3 pe Steaua Rosie Belgrad in etapa a 5-a din grupa A a Ligii Campionilor si a obtinut astfel prima victorie in acest sezon al competitiei.

Startul de meci a fost echilibrat, după primele opt minute de joc scorul fiind egal 0-0. La primul atac din sfertul al doilea Alexandru Ghiban a deschis scorul, insa dupa alte două minute de joc sarbii au punctat prin Marko Radovic pentru 1-1. A fost ultima egalitate pe tabela de marcaj pentru ca a urmat o serie de 7 goluri pentru ros-albastrii. A fost 3-1 la jumatatea meciului pentru ca in al treilea sfert, jucatorii lui Andrei Iosep sa inscrie de patru ori fara sa primeasca gol (7-1). In ultima parte a meciului, Andrei Prioteasa duce scorul la 8-1 pentru Steaua cu 4 minute inainte de fluierul final, iar oaspetii reduc din diferenta prin Nikola Bursac si Kristijan Sulc. Scor final 8-3.

Steaua va disputa urmatoarea partida pe 11 ianuarie 2019, in deplasare cu Dinamo Moscova.

Steaua – Steaua Rosie Belgrad 8-3 (0-0, 3-1, 4-0, 1-2)

Steaua: Mihai Dragusin, Mihnea Gheorghe, Jere Marinić Kragić 1, Tudor Fulea, Mihnea Chioveanu 1, Amdrei Prioteasa 1, Marios Kapotsis 1, Victor Antipa 1, Uros Čučković 1, Pavel Popesku, Alexandru Giban 2, Dimitri Goanta, Marius Tic. Antrenor: Andrei Iosep

Steaua Rosie: Kralj, Tankosić, Maksimović, Bursać 1, Perković, Vasić, Bitadze, Žeželj, Ilić, Popović, Šulc 1, Radović 1, Todorovski. Antrenor: Aleksandar Filipovic

Iata si rezultatele din celelalte meciuri ale grupei A

Barceloneta – Pro Recco 11-15 (2:5, 2:5, 6:1, 1:4)
Brecia– Dinamo Moskova 10-8 (2:2, 4:3, 3:1, 1:2)
Ferencvaros – Eger 16-9 (2:5, 3:3, 4:2, 4:2)

Clasament: Pro Recco 15, Barceloneta 12, Brescia 12, Ferencvaros 9, Eger 6, Dinamo Moskva 3, Steaua 3, Steaua Rosie Belgrad 0p..