Acasă Romania Steaua la o victorie distanta de titlu. Sportul a echilibrat lupta pentru...

Steaua la o victorie distanta de titlu. Sportul a echilibrat lupta pentru bronz

Campioana en-titre, Steaua a învins, pe teren propriu, cu 10 la 7, pe CSM Digi Oradea, si conduce la general cu 2-0 in finala Superligii Nationale. Lupta pentru medaliile de bronz s-a echilibrat. Corona Sportul a egalat situatia la general, 1-1 dupa ce a invins pe Dinamo la penalty-uri , scor 12-10, in al doilea meci din finala mica.

440
0

Daca ieri ros-albastrii s-au impus cu 9-3 intr-un joc in care vicecampioana aproape că nu a contat, astazi replica oradenilor a fost mult mai buna mai ales in a doua jumatate a confruntarii.

Startul meciului a avut parte de cea mai spectaculoasa repriza. S-au marcat nu mai puțin de nouă goluri în primul sfert, gazdele avand avantaj minim la prima pauza (5-4).

Campioana en-titre s-a distantat decisiv în sfertul al doilea. CSM Oradea n-a marcat deloc în vreme ce jucatorii lui Andrei Iosep au punctat de patru ori (9-4).

Cu mai putin de doua minute inainte de pauza mare, stelistul Petru Ianc si sarbul Nikola Radjen au avut un conflict verbal si au fost eliminati cu drept de inlocuire, primind cartonasul rosu pentru comportament nesportiv.

Jocul s-a schimbat in a doua jumatate, oradenii fiind mult mai atenti in aparare: au reusit sa nu primeasca gol vreme de 15 minute si au recuperat doua goluri din diferenta de pe tabela de marcaj. S-a terminat 10-7 pentru Steaua care mai are nevoie acum de o singura victorie pentru a intra in posesia celui de-al doilea titlu consecutiv.

Finala se dispută după sistemul cel mai bun din cinci meciuri, următoarele două fiind programate în weekend-ul următor la Oradea.

În finala mică a Superligii Naţionale Dinamo şi Corona Sportul Studenţesc sunt la egalitate 1 la 1, dupa ce „studentii” s-au impus la penalty-uri cu 12 -10 in meciul al doilea disputat in bazinul Anatolie Grintescu din Capitala. La finalul timpului regulamentar de joc, scorul a fost 9-9. La penalty-uri, au ratat executiile Fulea, Simion si Dragomirescu de la Dinamo, si Draghici, de la Sportul.

Dinamo câștigase sâmbătă cu 9-8. Confruntarea pentru medaliile de bronz se muta la Brasov, acolo unde se vor disputa următoarele două partide.

Superliga Nationala

Finala

Meciul 1 – sâmbătă 13.05. 2017

Steaua Stirom  – CSM Digi Oradea 9-3 (2-0, 3-2, 3-0, 1-1)

Meciul 2 – duminică 14.05.2017

Steaua Stirom  – CSM Digi Oradea 10-7 (5-4, 4-0, 0-1, 1-2)

Steaua: Mihai Dragusin, Djordje Filipovic, Petru Ianc 1, Alexandru Vatrai, Daniel Teohari, Andrei Busila, Nikola Murisic 1, Codrin Cotrau, Pavel Popescu 1, Daniel Robu 2, Alexandru Ghiban, Dimitri Goanta 1, Dragos Stoenescu, Adria Degado 2, Iulian Radoi 2. Antrenor: Andrei Iosep

CSM Oradea: Gojko Pijetlovic; Mihnea Gheorghe 1, Tiberiu Negrean 2, Nicolae Diaconu 1, Mihnea Chioveanu (suspendat), Andrei Prioteasa 1, Boris Pavlovic, Cristi Dobre,  Andrei Cretu 1, Ramiro Georgescu, Nikola Radjen 1, Bogdan Remes, Dorin Cretu, Viktor Kovats, Istvan Szabo. Antrenor: Kalman Kadar

Arbitrii:Adrian Alexandrescu si Ferenc Toth

Observator: Cornel Rusu

Superioritati numerice:  Steaua 8/3  si CSM Digi Oradea  8/0

Nota: in minutul 1’40” din repriza a 2-a, jucatorii Petru Ianc (Steaua) si Nikola Radjen (CSM) au fost eliminat cu drept de inlocuire, primind cartonasul rosu pentru comportament nesportiv.

Finala mica

Meciul 1 – sambata 13.05.2017

Dinamo Bucuresti – Corona Sportul Stud 9-8 (4-3, 2-2, 3-2, 0-1)

Dinamo Bucuresti  – Corona Sportul Stud 10-12 (1-3, 3-1, 1-3, 4-2; 1-3)

Dinamo: Marius Tic, Radu Buica, Adrian Enescu 1, Tudor Fulea 2 ( 1 pen), Vlad Dragomirescu, Cristian Calin  2, Alexandru Matei 1, Demeter Szilard, Alex. Sfarle, Marian Constantin 1, Andrei Georgescu, Ionut Vranceanu 2, Nenciu Berttini, Alex. Simion, V. Orescovici. Antrenor: George Georgescu

Sportul: Razvan Moraru, Itul Octavian, Vlad Georgescu 2, St. Constantinescu, Andrei Draghici 3, Cosmin Georgescu, Catalin Stan 1, Alex Georgescu,  Rurua Zurab 1, Nicolae Oanta 2, Nino Blazevic, Andrei Balakriev, David Dochian. Antrenor: Aurelian Georgescu

Lovituri de departajare: Tudor Fulea (Dinamo) ratat; Andrei Draghici (Sportul) ratat; Alex Simion (Dinamo) ratat; Vlad Georgescu (Sportul) 9-10; Alex Matei (Dinamo) 10-10; Nino Blazevic (Sportul) 10-11;Vlad  Dragomirescu (Dinamo) ratat; Rurua Zurab (Sportul) 10-12.

Arbitrii: Dragos Oprea si Manuel Manea

Observator: Ion Ionescu

Superioritati numerice: Dinamo 10/2 si Sportul 9/2

Penalty-uri: Dinamo 1/1

Finalele se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri.

error: Continut protejat contra lenesilor !!