Campioana Romaniei, Steaua Bucuresti, a pierdut dramatic meciul cu Spandau 04 Berlin, cu 6-5,  golul victoriei oaspetilor fiind marcat în ultima secundă de „internaţionalul” român Tiberiu Negrean.

Ros-albastrii au început foarte bine meciul şi au condus cu 2-0 la inceputul sfertului al doilea insa au primit in urmatoarele sapte minute de joc trei goluri consecutive fiind condusi la pauza mare (2-3).

Meciul a continuat sa fie echilibrat si in partea a doua: a fost 4 la 4 la finalul reprizei a treia iar Nikola Dedovic a adus-o din nou in avantaj pe Spandau (5-4) dupa 1’15” din repriza a patra. Portarul Stelei, Michal Diakonow a reusit sa inchida poarta parand alte cateva actiuni ale adversarilor pentru ca Dorde Filipovic sa inscrie pentru 5 la 5, cu 24 de secunde inainte de fluierul final. Oaspeţii au avut ultimul atac in care au beneficiat si de o superioritate numerica reusind sa inscrie in ultima secunda prin Tiberiu Negrean.

„Este dureros sa pierzi acasa un meci in ultima secunda, la ultimul sut si ultimul om in minus. Cred ca am facut un meci bun si am jucat bine. Am facut cateva greseli dar cine nu greseste. Puteam sa obtinem un punct in acest meci si ne pare rau ca lam pierdut in ultimele secunde”, a spus la finalul partidei portarul Stelei, Michal Diakonow.

Importanta este victoria nu faptul ca am inscris eu ultimul gol. Astfel acum avem sanse foarte mari sa ne calificam in Final Eight. A fost un meci de uzura, in care noi am scapat de nenumarate ori pe contraatac si am ratat ocazii foarte clare. Putea fi o diferenta mult mai mare insa portarul Stelei a prins o zi buna, am ratat si noi foarte mult. In final, conteaza ca am reusit sa castigam la un gol diferenta. ii felicit pe cei de la Steaua care au evoluat foarte bine, s-au motivat foarte bine  pentru acest meci. le doresc mult succes in continuare la urmatoarele meciuri din Liga Campionilor. Sa o tina tot asa pentru ca e un plus pentru poloul romanesc„, a declarat Tiberiu Negrean.

foto by digisport.ro

În celelalte meciuri din grupă, ZF Eger  a trecut la scor de AZC Alphen cu 15-4, Szolnok a invins cu 14-6 in deplasare pe Jadran  Herceg Novi iar Pro Recco a castigat peteren propriu in fata celor de la Sabadell cu 13-5.

In clasament, după şase etape, Spandau Berlin conduce grupa, cu 15 puncte, urmată de Szolnok 15 p si Pro Recco 15 p, ZF Eger 10 p, Jadran 10 p, Steaua si Sabadell cu cate 3 puncte și Alphen, zero puncte.