Steaua Bucuresti a fost invinsa cu 9-7 de Jadran Herceg Novi, campioana Muntenegrului, in primul meci din grupa D a turului I preliminar din Liga Campionilor, ce se desfasoara la Valletta, in Malta. Jucatorii lui Andrei Iosep au inceput foarte bine partida si au condus dupa primul sfert cu 3 la 2, dar in sfertul al doilea Jadran a controlat mai bine jocul, a punctat de doua ori si a trecut la conducere pe tabela de marcaj (4-3). Muntenegrenii au continuat sa inscrie si dupa pauza mare distantandu-se la trei goluri de ros-albastrii (6-3) care au reusit totusi sa revina la un gol pe tabela de marcaj inainte de ultima pauza (6-5). Jucatorii lui Vladimir Gojković au dominat si ultimul sfert impunandu-se in final cu 9 la 7. In cel de-al doilea meci al zilei, Valletta a trecut de polonezii de la Szeczecin cu 12 la 2.

In a doua zi a turneului din Malta, Steaua, va intalni reprezentanta gazdelor, pe Valletta, de la ora 18.00, iar Jadran Herceg Novi ca intalni pe Szeczecin, de la ora 19.15.