Steaua a fost invinsa cu 8 la 3 de Eger, din Ungaria, la debutul in grupa B a Ligii Campionilor

Susţinuţi puternic,  din tribunele bazinului din Ghencea, de fanii din Peluza Sud, ros-albastrii au stat aproape de adversari in primele 16 minute ale partidei, diferenta fiind de un singur gol la pauza mare (2-3).

Eger a dominat a doua jumatate si nu a dat nicio şansă campioanei Romaniei de a reveni in joc. A punctat de cinci ori si a primit un singur gol..

Djordje Filipovic,  Delgado şi Murisic au marcat cele trei goluri ale formatiei bucurestene.

Am jucat cu o echiopa foarte bine cotata. Ne-am implicat foarte mult in partea defensiva, am incercat sa dam totul in aparare si asa a intervenit oboseala in ultimele reprize. Am incercat sa fim aproape de ei tot meciul. Urmeaza Szolnok, Pro Recco echipe mult mai puternice decat cea pe care am intalnit-o acum dar incercam sa facem tot posibilul sa ne ridicam la nivelul competitiei la care participam. Fiind primul nostru an in aceasta faza a competitiei speram sa facem o impresie buna si oamenii sa se bucure de spectacol. Sunt destul de rare momentele cand vedem un bazin plin si ne-a bucurat acest lucru” a declarat fundasul Stelei, Dimitri Goanta, la finalul confruntării cu vicecampioana Ungariei.

A fost o partida cu mult angajament fizic mai ales la inceput. In primele doua parti, Steaua a jucat bine, s-a aparat foarte bine, era foarte aproape de noi dar in a doua jumatate am reusit sa ne desprindem dupa ce oboseala si-a spus cuvantul de partea lor. Cred ca avem o banca mai lunga si mai valoroasa si poate de aceea ne-am desprins. Trebuie sa ii felicit pe adversari pentru ca la prima participare in Liga Campionilor nu au facut o partida rea. Si mai vreau sa ii remarc pe suporterii care au incurajat echipa lor. Mi-au placut foarte mult. Ar fi frumos sa fie asa si in Ungaria, la Eger. Sper ca intr-o zi sa fie atmosfera la fel. Felicitari si lor, suporterilor!, a spus la finalul intalnirii, cel mai bun marcator al celor de la Eger, Norbert Hosnyánszky.

Tot miercuri s-au jucat in grupa B: Sabadell- Szolnok 5-16, Pro Recco -AZC Alphen 19-1,Jadran – Spandau 11-5.

Steaua va disputa urmatorul meci din grupa B, în Ungaria, împotriva deţinătoarei trofeului, Szolnoki VK, pe 8 noiembrie.