Brescia a inceput mai bine partida si a condus cu 3-1, doua dintre goluri fiind marcate din superioritate numerica, si 4-2. Steaua a revenit in joc si s-a apropiat la un gol inainte de prima pauza prin reusita lui Mihnea Gheorghe, apoi a egalat la inceputul sfertului al doilea (4-4) prin Antipa. Gazdele s-au desprins insa decisiv pana la pauza mare reusind sa inscrie de 5 ori in timp ce rosa-albastrii au mai punctat o singura data, astfel ca dupa doua reprize scorul a fost 9-5 pentru Brescia.

Repriza a treia a inceput cu golul lui Presciutti care a dus-o pe Brescia la +5, apoi Bertoli a inscris pentru 11-5. Stelistii au inscris un nou gol abia dupa 15 minuti de joc prin Jere Marinic, in ultima repriza, apoi au redus la -4  diferenta de pe tabela de marcaj, scorul final fiind 13-9 pentru Brescia.

Cu 29 puncte, Brescia a incheiat pe locul 3 in grupa A, iar la turneul Final Eight de la Hanovra (6-8 iunie) va juca in sferturi contra detinatoarei trofeului, Olympiacos. Steaua a terminat pe locul 7 cu 6 puncte.

Grupele Principale

Etapa 14- miercuri 17 octombrie

Grupa A

BRESCIA-STEAUA 13-9 (4-3, 5-2, 2-0, 2-4)

Brescia: Del Lungo, G. Garozzo, C. Presciutti 1, Figlioli 2, Gallo 3, Rizzo 1, Muslim 2, Nora 1, N. Presciutti, Bertoli 1, M. Janovic 2, Vukcevic, Morretti. Antrenor. Bovo

Steaua Bucarest: Tic, Gheorghe 1, Marinic-Kragic 4, Fulea, Chioveanu, Prioteasa 1, Antipa 2, P. Popescu, Cuckovic 1, Dereviankin, Ghiban, Goanta, Dragusin. Antrenor. Iosep

Arbitri: Ivanovski (Mne) si Voevodin (Rus)

Superioritati numerice: Brescia 5/13, Steaua 4/6.

Penalty-uri: Brescia 0/1.

Nota: in ultima repriza: Moretti ;-a inlocuit pe Del Lungo iar Mihai Dragusin pe Marius Tic