Ros-albastrii au deschis scorul prin Adria Delgado apoi au ratat sansa de a se desprinde la doua goluri dupa ce au ratat un penalty. In schimb oradenii au reusit egalarea prin Viktor Kováts. Gazdele au intrat totusi in avantaj la pauza dupa reusita lui Nikola Murisic.

Diferenta de un gol s-a pastrat si la jumatatea intalnirii: ambele echipe au marcat cate 4 goluri in repriza a doua iar in actul al treilea, echipa antrenata de Andrei Iosep a controlat jocul si a marit diferenta pe tabela de marcaj la trei goluri (9-6). Ultimele 8 minute ale intalnirii au fost echilibrate cu cate un gol inscris de fiecare parte.

Spaniolul Adria Delgado a fost cel mai bun om al meciului, cu 5 goluri pentru Steaua. Celelalte goluri ale steliştilor au fost înscrise de Nikola Murisic (2), Daniel Teohari, Alexandru Ghiban și Dimitri Goanță cate un gol.

Pentru echipa antrenată de Dorin Costras au înscris Ramiro Georgescu 2 goluri, Szabó István, Szabó Roland, Marc Rocca,  si Jesse Koopman cate un gol.

Inaintea partidei fostul portar Dragos Stoenescu, retras din activitatea sportiva de la Steaua, a primit din partea clubului o placheta, în semn de apreciere pentru aportul adus la obținerea performanțelor echipei, 2 Titluri de Campion și o Cupă a României. Din partea echipei a primit casca cu numarul 13 pe care a purtat-o timp de doua sezoane si un tablou.

Al doilea joc al finalei va avea loc sambată, tot la Bucuresti, de la ora 20.00.