Pro Recco a inceput in forta meciul si a deschis scorul la primul atac prin Bodegas, apoi Ivovic cu o dubla a dus scorul la 3-0. Ros-albastrii nu au reusit sa gaseasca solutii in atac in schimb gazdele au marcat inca doua goluri din superioritati numerice prin Mandic si Bodegas (5-0).

Sfertul doi a inceput cu golul lui Filip Filipovic, dar a adus si primul reusita a Stelei semnata de Ivan Buljubasic in minutul 7, pentru ca Jacopo Alesiani sa refaca diferenta pe tabela de marcaj la urmatoarea faza. Au urmat 5 minute foarte bune pentru campioana Romaniei care a puntat de trei ori consecutiv: mai intii  Dorde Filipovic inscrie pentru 7-2 iar Adria Delgado aduceal treilea gol al bucurestenilor 7-3, iar la prima superioritate numerica Iulian Radoi puncteaza pentru 7-4. Repriza se incheie insa cu golul lui Molina care stabileste scorul la pauza mare (8-4).

La reluarea jocului, Filip Filipovic deschide seria de trei goluri ale gazdelor, fiind urmat de Molina si Di Fulvio. Nikola Murisic inscrie cel mai spectaculos gol al meciului apoi Echenique si Ivovic duc scprul la  13-5 cu doua reusite din superioritate numerica.

In ultimul sfert, Steaua inscrie prima prin Mihnea Chioveanu din superioritate numerica si se apara foarte bine pana la penalty-ul marcat de Ivovic in min 3’33. semneaza al 15 lea gol pentru gazde cu 1’16” inainte de final .