Campioana en-titre conduce cu 2-0 la general, după ce s-a impus şi vineri, tot la Bucureşti, cu 10-8, în urma loviturilor de departajare.

A fost un nou meci extrem de echilibrat, în care CSM Oradea a condus in prima jumatate cu 4-1 şi 5-2, dar a avut doar avantaj minim, atât după primul sfert (cand a fost 5-4), cât şi la pauza mare  a meciului(scor 7-6).

La reluarea jocului, ros-albastrii au reuşit să întoarcă rezultatul pe tabela de marcaj, dar vicecampioana a restabilit egalitatea la 8. In primul minut din repriza a 4-a, Steaua a punctat prin Vlad Georgescu (9-8),  Kiril Rustamov a egalat la 9, pentru ca în ultimele trei minute ale întâlnirii campionii sa mai inscrie de doua ori, prin acelasi Vlad Georgescu si Tudor Fulea. Scor final 11-9 pentru Steaua.

Vlad Georgescu a fost cel mai bun marcator al Stelei, cu 4 goluri iar de la orădeni Kiril Rustamov, a punctat si el de patru ori

Finala se mută la Oradea, pentru urmatoarele meciuri, programate pe 24 mai şi, eventual, 25 mai.