Steaua București a cucerit primul trofeu al sezonului, adâugând în vitrina sa cea de a 14-a Cupă a României.

Finala gazduita de bazinul din Otopeni a oferit un joc foarte disputat, cu dese răsturnări de situație. Campioana a inceput mai bine partida si a condus cu 3 la 1 după prima repriză iar la jumătatea disputei a pastrat avantajul de două goluri (7-5). Vicecampioana a făcut un sfert trei excelent (cu 6 goluri marcate si doar 3 primite) şi a trecut la conducere pe tabela de marcaj (10-11) la ultima pauza. Oradenii au condus cu un gol si in sfertul al 4-lea (11-12 si 12-13) dar de fiecare data stelistii au egalat ba chiar au intors rezultatul prin golul marcat de Andrei Neamtu cand mai erau 3’46” minute din meci. In timpul ramas de joc, CSM nu a putut restabili egalitatea desi a avut doua situatii de om in plus, astfel ca meciul s-a încheiat cu victoria Stelei, cu 14-13.

Echipa antrenata de Bogdan Rath şi-a luat astfel revanşa în faţa formaţiei orădene, care a eliminat-o din LEN Euro Cup în acest sezon.