Sportul şi Dinamo au oferit un joc disputat în prima confruntare gazduita de piscina olimpica din Brasov. Dupa un start echilibrat, echipa lui Aurelian Georgescu a deschis scorul prin Martin Kolarik după mai bine de cinci minute, insa oaspetii au intors rezultatul pana la prima pauza dupa reusitele lui Fulea si Alex Matei (1-2). Sfertul al doilea a fost dominat de gazde care au marcat de patru ori si au intrat la pauza mare cu un avantaj de doua goluri (5-3). Sfertul al treilea a fost din nou al celor de la Dinamo care au reusit sa echilibreze din nou jocul, inainte de ultima repriza scorul fiind egal, 6-6.

La inceputul ultimei reprize „studentul” Vlad Georgescu si-a adus echipa in avantaj (7-6), in timp ce dinamovistii au trecut la conducere pe tabela de marcaj dupa golurile lui Alex Matei si Fulea. Cu 16 secunde inainte de fluierul final, Robert Gergelyfi (cel mai bun marcator al gazdelor) a stabilit scorul final al partidei, 8-8.  Meciul revansa se joaca maine de la ora 16.00 tot in bazinul olimpic din Brasov.

Maine se va disputa la Oradea si primul derby al Superligii,  CSM Digi  – Steaua Bucuresti. Ora de start 18.30