Pentru jucatorii lui Tibor Benedek nu a fost insa deloc usor sa se impuna in fata ibericilor. Dupa un prim sfert incheiat la egalitate (2-2), gazdele s-au desprins la pauza mare  la doua goluri (2-4). Diferenta de trei goluri s-a facut in sfertul al treilea, in ultima parte cele doua echipe inscriind cate trei goluri fiecare. Jumatate din reusitele Ungariei au fost semnate de fratii Varga (Daniel  5 goluri si Denes 1 gol ), in timp ce de la spanioli, Blai Mallarach s-a dovedit a fi cel mai in forma,  cu trei goluri inscrise din trei suturi, toate in momente importante ale jocului.

SPANIA-UNGARIA 9-12 (2-2, 2-4, 2-3, 3-3)

Spania: Aguilar, Muarriz 1, Bustos, Roca, Molina 1, Minguell 1, Sziranyi, Espanol 1, Larumbe, Fernandez 1, Mallarach 3, Garcia 1, Lorrio. All. Hernandez.

Ungaria: Nagy, Gor-Nagy, Madaras 2, Erdelyi 2, Vamos Hosnyanszky 1, Decker, Szivos, Varga Daniel 5, Varga Denes 1, Toth 1, Harai 1, Decker. All. Benedek.