Spania a oprit Ungaria din drumul spre finala competitiei dupa o victorie meritata, scor 9-8. Gazdele au ratat in ultimul sfert, la scorul de 7-9 doua superioritati numerice care ar fi echilibrat jocul. A inscris la a treia oportunitate  Keszthelyi cu 22 de secunde inainte de fluierul final, prea tarziu pentru a mai schimba soarta meciului.

Ultimul meci al zilei le-a adus fata in fata pe Italia si Olanda. Sustinute de foarte multi fani jucatoarele olandeze au reusit sa se impuna la penalty-uri. Setterossa era in avantaj cu 15 secunde inainte de fluierul final. Una dintre jucatoare, Frassinetti, face al treilea sau fault si  asteapta in zona de reintrare sa se termine actiunea adversarelor. Olandezele pierd mingea si practic Italia era in finala. Insa Frassinetti reintra in apa si Olanda primeste un penalty pe care Smit il transforma. Scor 8-8 cu 7 secunde inainte de finalul timpul regulamentar de joc, astfel ca invingatoarea s-a decis la penalty-uri.

In meciul pentru locurile 5-6 Rusia a invins Grecia cu 7 la 5.

2014 European Championships
, Ungaria

Turneul feminin

Finala pentru locurile  5-6

RUSIA-GRECIA 7-5 (3-3; 3-1; 0-1; 1-0)

Rusia: Verkhoglyadova, Trotskaya, Prokofyeva 3, Karimova 1, Krimer 1, Kolmakova, Iarondaykina 1, Borisova 1, Abdriziakova, Grineva, Ivanova, Ryzhkova, Karnaukh. Antrenor. Nakoryakov.

Grecia: Kouvdou, Tsoukala 1, V. Diamantopoulou, Plevritou 1, Charlampidi, Avramidou 1, Asimaki 1, Roubesi, Charalampidi 1, Manolioudaki, Plevritou M., Benekou, C. Diamantopoulou. Antrenor. Morfesis

Arbitri: Grandin (Fra) si Taylor (Gbr)

Semifinale

UNGARIA-SPANIA 8-9 (2-2; 3-3; 2-3; 1-1)

Ungheria: Bolonyai, Czigany 1, Antal, Kisteleki D., Szucs, Takacs 1, Kisteleki H., Keszthelyi 4, Toth, Bujka 2, Csabai, Illes, Gangl. Antrenor. Meresz.

Spagna: Ester, Bach, Espar 1, Tarrago, Ortiz, Pareja 2, Miranda, Pena 1, Blas, Meseguer, Garcia 4, Lopez 1, Herrera. Antrenor. Oca

Arbitri: Franulovic (Cro) si Ciric (Srb)

DSCN8976

ITALIA-OLANDA 11-12  (1-1; 4-4; 2-1; 1-2) (3-4)

Italia: Gorlero, Queirolo, Radicchi 1, Garibotti 2, Motta 1, Aiello, Di Mario 1, Bianconi 1, Emmolo 1, Palmieri, Cotti 1, Frassinetti, Teani. Antrenor: Conti.

Olanda: Heinis, Smit 2, Van deer Sloot 2, D. R. Genee, Stomphorst 1, A. D. Genee 1, Nijhuis, Sevenich 1, Megens, Van der Graaf, Klaassen 1, Van der Molen, Willemsz. Antrenor: Havenga.

Arbitrii: Margeta (Slo) si Naumov (Rus).

Superioritati numeric: Italia 3/10 si Olanda 4/9

Penalty-uri: Italia 0/1 si Olanda 0/1

Note: Olandeza Klaassen aratat un penalty in prima repriza; Di Mario din echipa Italiei a ratat in ultimul sfert. Nijhuis a iesit dupa trei faulturi in repriza, Klaassen in a patra.

Penalty-uri: D.R. Genee 8-9, Bianconi 9-9, Smit ratat, Motta ratat, Sevenich ratat, Emmolo 10-9, Megens 10-10, Di Mario ratat, Van Der Sloot 11-10, Queirolo 11-11, D.R. Genee 12-11, Bianconi ratat.