Spania a obtinut primul succes la Europene dupa ce s-a impus cu 11 la 8 in fata Germaniei. A fost un meci echilibrat intre cele doua echipe ba chiar nemtii le-au pus destule probleme adversarilor care nu au mai repetat evolutia buna din partida contra Croatiei. In repriza a treia Germania a reusit sa se apropie la un singur gol de echipa lui Hernandez dupa ce a deposit apararea ibericilor de patru ori (8-7). Spania a gestionat insa mai bine ultimul sfert si a inscris de trei ori in poarta aparata de Schenkel, primin in schimb un singur gol.

SPANIA-GERMANIA 11-8 (2-1, 3-2, 3-4, 3-1)

Spaniaa: Aguilar, Munarriz 1, Bustos, Roca, Molina, Minguell 3, Sziranyi 1, Espanol 2, Larumbe, Fernandez, Mallarach 2, Garcia 2, Lorrio. Antrenor. Hernandez.

Germania: Kong, Bukowski 1, van der Bosch, Real 1, Obschernikat, Juengling, Schenkel, Nossek 4, Schueler, Stamm, Oeler 1, Schlotterbeck, Eidner, Schenkel. Antrenor Novoselac.

Arbitri: Schwartz (Isr) si Stavropoulos (Gre).