Duisburg a produs la finalul saptamanii trecute surpriza in campionatul Germaniei. Cu romanul Robert Gergelyfi in echipa, ASC a invins chiar in deplasare pe Waspo 98 Hannover, detinatoarea titlului, cu 9 la 7.

Este primul succes al celor de la Duisburg in fata lui Hannover din ultimii 6 ani, perioada in care Waspo a obtinut 29 de victorii

Meciul a inceput cu un gol inscris de Hrvoje Benic pentru gazde dar ASC a intors rezultatul in favoarea sa (1-2) pana la prima pauza (1-2. La startul reprizei a doua, Gusakov a dublat diferenta in favoarea oaspetilor apoi Hannover a egalat la 3. ASC a mai punctat de doua ori (5-3) si a reusit sa isi pastreze avantajul de doua goluri pana la pauza mare (7-5). Robert Gergelyfi a stabilit scorul la jumatatea meciului.

La reluarea jocului, Radovic a dat sperante celor de la Hanover reducand din diferenta de pe tabela de marcaj, insa Kuppers a punctat imediat pentru 8-6. Cele doua echipe au inscris cate un gol si in ultima repriza: Denys Gusakov a macat pentru Duisburg in timp ce Benic a inscris pentru gazde. ASC a controlat apoi jocul pana la final si s-a impus cu 9-7.

Intr-un alt meci din etapa a 3-a, Spandau Berlin, cu Andrei Prioteasa in echipa, nu a avut mila de Neukolln pe care a invins-o cu 36 la 6.

In clasament, Spandau este lider cu 6 puncte, urmata de Duisburg, tot 6 puncte, Ludwigsburg 08, Waspo Hannover si White Sharks cate 4 fiecare.