Principala favorita la castigarea titlului olimpic ramane fara victorie la turneul olimpic masculin. Echipa lui Dejan Savic a terminat la egalitate 9 la 9 cu Grecia dupa ce a fost condusa la jumatatea meciului cu 4 la 1. La inceputul sfertului trei, elenii au avut si 4 goluri avans in fata campioanei mondiale si europene (5-1). Serbia a revenit in joc in ultimele doua sferturi si a trecut chiar la conducerea jocului pentru prima data prin golul lui Nikic, care a marcat pentru 9 la 8 cu 2’23” inainte de finalul partidei. Imediat insa, Fountoulis a restabilit insa egalitatea cu un gol marcat din superioritate numerica. Ultimele actiuni ale jocului nu s-au mai concretizat cu gol astfel ca scorul final a ramas 9-9.

Serbia – Grecia  9-9 (1-2, 0-2, 4-3, 4-2)

Serbia: B. Mitrovic, Mandic, Gocic 1, Randjelovic, Milos Cuk 1, D. Pijetlovic, Nikic 1, Aleksic 1, Jaksic 1, Filip Filipovic 2, Prlainovic 1, S. Mitrovic 1, G. Pijetlovic. Antrenor: Dejan Savic

Grecia: Flegkas,  Mylonakis, Dervisis, Gennidounias 1, Fountoulis 4, Pontikeas 1, Afroudakis, Delakas, Mourikis, Kolomvos, Gounas, Vlachopoulos 2, Galanopoulos. Antrenor: Thodoris Vlachos

Arbitrii: KOGANOV Mark si PEILA Joe