Serbia a jucat mai bine decat in celelalte partide insa continua sa fie departe de evolutiile din ultimii doi ani. Apararea a continuat sa fie punctul slab in jocul echipei pregatite de Dejan Savic, cu mai multe erori si momente de black out. Dupa un prim sfert echilibrat, Australia a intrat la pauza mare cu un gol avantaj (4-5) in timp ce Serbia a egalat situatia in sfertul al treilea. In sfertul decisiv, campioana mondiala si europeana se aduna si reuseste sa se distanteze de adversari cu un joc atent in aparare si  precis in atac. Australia nu resuseste sa puncteze decat o singura data in 3 situatii de superioritate numerica in timp ce sarbii au inscris trei goluri din om in plus. Cu 32 de secunde inainte de fluierul final, Slobodan Nikic inscrie golul care avea sa aduca linistea in tabara Serbiei (10-7), ultima reusita a meciului apartinand insa Australiei care a punctat prin Cotterill (10-8).  Serbia mai are nevoie de o victorie in fata Japoniei pentru a trece mai departe de grupe. Australia mai spera la sferturi cu o victorie in fata Ungariei, insa jucatorii lui Benedek au un golaveraj mult mai bun.

Serbia – Australia 10-8 (2-2, 2-3, 2-1, 4-2)

Serbia: B. Mitrovic, Mandic, Gocic, Randjelovic, Milos Cuk 1, D. Pijetlovic 1, Nikic 2, Aleksic 2, Jaksic 1, Filip Filipovic 1, Prlainovic 2, S. Mitrovic, G. Pijetlovic. Antrenor: Dejan Savic

Australia: Dennerley, Campbell 1, Ford, Cotterill 2, Martin, Gilchrist, Roach 1, Younger 1, Swift 1, Kayes 1, Howden 1, Emery, Stanton-French. Antrenor: Elvis Fatovic

Arbitrii: ALEXANDRESCU Adrian si BUCH Xevi

Superioritati numerice: Serbia 6/11 si Australia 3/10.

Penalty-uri: Serbia 1/1