Nationala de senioare a Romaniei este aproape eliminată din cursa pentru turneul final al Campionatului European de la Barcelona, după eşecul suferit, la Hamburg, cu Germania scor 22-14.

Gazdele s-au desprins abia in ultima repriza pe tabela de marcaj, jucatoarele noastre reusind sa stea mai aproape de adversare pana in sfertul al treilea. A fost 5-3 dupa priimul sfert si 10-6 la jumatatea partidei, pentru ca in min 05:02 din repriza a treia, scorul sa fie 11-8 dupa un penalty transformat de Niki Laboncz. Apoi insa echipa noastra nu a mai tinut ritmul cu adversarele care mai intii si-au dublat avantajul (15-9), apoi au marit diferenta pana la finalul partidei. Deike Gesa a fost cea mai buna marcatoare de la gazde, cu 8 reusite, in timp ce de la noi Claudia Pilică si Cârpătoarea Demi au inscris cate 3 goluri.

La adapostul celor 8 goluri diferenta, nemtoaicele iau o opţiune importantă pentru calificare. Mansa a doua se va juca la data de 3 martie a.c., la Izvorani.

Romania a incheiat turneul preliminar din Ucraina pe locul 5 cu doua victorii (in fata Elvetiei si  Maltei) si 4 infrangeri (cu Slovacia, Cehia, Israel si Portugalia).

De partea sa, adversara echipei noastre din play-off, Germania a ocupat locul 8 la Campionatul European de la Belgrad, din 2016.

La turneul final, care va avea loc la Barcelona, in vara acestui an, sunt calificate deja Grecia, Ungaria, Italia, Rusia, Spania și Olanda.

Play-off Campionatul European

Hamburg, 17 februarie

Germania – Romania  22-14 (5-3, 5-3, 6-5, 6-3)

Germania: Ronja Kerssenboom, Belen Vosseberg 4, Lara Kostruba 1, Sophia Eggert 2, Ira Deike, Gesa Deike, 8, Nicole Vunder 1, Aylin Fry 3, Jennifer Stiefel, Nele Baumbach 3, Carmen Gelse, Lynn Krukenberg, Aileen Sieber.

Romania: Lukits Adrienn, Claudia Pilică 3, Szeghalmi Krisztina 2, Cârpătoarea Demi 3, Xenia Bonca 1, Floria Simion, Johanna Tóth 1, Andra Bunea, Oana Vidican 2, Olga Lacatus, Nikolette Laboncz 2, Iancu Alberta, Braghis Carolina.

Arbitrii:  PETRONILLI Arnaldo (ITA) si FRANULOVIC Andrej (CRO)

Superioritati numerice: Germania 8/3  si Romania 7/3

Penalty-uri: Romania 2/2

Nota: in minutul 02:16 din repriza a 4-a, Oana Vidican a fost eliminata cu drept de inlocuire.