A doua competitie intercluburi continentala si-a stabilit astazi sfertfinalistele o data cu incheierea turneelor preliminarii. Singura echipa neinvinsa pe parcursul celor patru zile este Mornar Split care a castigat grupa B cu maximum de puncte. Alaturi de croati mai departe merge si Steaua care a terminat pe locul doi grupa cu 9 puncte.Grupa A a fost castigata de rusii de la Sintez Kazan, in timp ce locul doi a revenit formatiei italiene Acquachiara, care a profitat de rezultatul de egalitate inregistrat de   Vouliagmeni. Italienii au beneficiat de victoria directa (11-7) in fata reprezentantei gazdelor. Vouliagmeni a incheiat la egalitate 6-6 cu  Jadran Herceg Novi in ultimul meci al turneului. Primele doua echipe din grupa C, Olympic Nice si Posillipo, au incheiat turneul din Franta cu 10 puncte fiecare. Acelasi lucru s-a intamplat si in grupa D, unde Waspo Hannover si Savona au obtinut biletele pentru sferturile de finala , dupa ce au terminat turneul cu 10 puncte fiecare. Sferturile de finala se vor disputa in zilele de 29 noiembrie (turul) si 17 decembrie (returul). Tragerea la sorti va avea loc marti 4 noiembrie, de la ora 13.00 (ora Romaniei). Castigatoarele grupelor vor intalni echipele care au terminat pe locul doi.

Euro Cup 2014-2015
Turul doi preliminar

Grupa A (in Atena, Grecia)

Duminica 2 noiembrie

UZSC – Carpisa Yamamay Acquachiara 8-17 (3-4, 1-4, 2-5, 2-4)

SSV Esslingen – Sintez Kazan 9-23 (2-7, 2-5, 2-5, 3-6)

Vouliagmeni NC – Jadran Herceg Novi 6-6 (2-2, 0-1, 1-1, 3-2)