Steaua a câștigat, pe teren propriu, cu 9-6 primul meci contra rivalei Dinamo, disputat în cadrul etapei a 5-a din Superliga Nationala.

Echipa antrenata de Andrei Iosep a dominat inceputul partidei si s-a desprins dupa prima repriză la 4 goluri de adversari (4-0). Ros-albastrii au punctat primii si in sfertul al doilea care a fost insa mult mai echilibrat dupa ce dinamoviştii au reintrat in joc. Oaspetii au arătat o formă mai bună in a doua jumatate a confruntarii reusind sa recupereze din diferenta, gratie unei aparari bune sustinuta si de portarul Marius Ţic , care a aparat şi un penalty. De partea cealalta, Steaua a suferit in atac, mai ales la fazele de om in plus in care din şase situaţii pe care le-a avut nu a fructificat niciuna. Totusi experienta stelistilor si-a spus cuvantul, gazdele reusind, gratie unei aparari bune, sa gestioneze mai bine finalul meciului.

” Am inceput bine, dar dupa prima repriza jocul s-a schimbat. Am avut o zi mai proasta in faza de atac, dar ma gandeam inainte de meci ca si intr-o zi proasta putem sa inscriem 7-8 goluri, ceea ce s-a si intamplat. Pana la urma ceea ce ne-a salvat a fost apararea. Sper sa iasa un meci mult mai bun maine” a spus antrenorul Stelei, Andrei Iosep.

„Cred ca a fost  crucial startul de meci, tinand cont de faptul ca am luat patru goluri in prima repriza iar apoiin celelalte trei am mai primit doar 5. Eu vreau sa le multumesc colegiloi mei pentru modul in care au reusit sa revina in joc dupa acel 0-4. Intr-un derby ca acesta este un lucru mare si a demonstrat ca avem caracter si pe viitor trebuie sa avem mai multa incredere in noi ” a declarat portarul echipei Dinamo, Marius Tic.

Cel mai bun marcator de la gazde a fost Djorde Filipovic, in timp ce Tudor Fulea a punctat de doua ori pentru alb-rosii.

Revansa este programată duminică, de la ora 11:00, tot în bazinul din Ghencea (în direct pe TVR 2).

Tot in Capitala, dar la piscina Floreasca, Rapid a invins categoric pe Poli Cluj, scor 22 – 6. Meciul doi  se joaca duminica, tot de la ora 11.00.

La Oradea, in meciul al doilea dintre CSM Digi si Corona Sportul Studentesc, vicecampioana Romaniei s-a impus din nou fara probleme. Dupa 18-8 in primul joc, oradenii au castigat astazi cu 15-7. Echipa antrenata de Kalman Kadar se pregateste acum pentru meciul tur cu italienii de la Canottieri Napoli din sferturile Len Euro Cup.

Ultima dubla confruntare a rundei le aduce fata in fata pe Amefa Arad si Crisul Oradea. Partidele se vor disputa in bazinul „Delfinul”: sâmbătă, de la ora 18:00, si duminica, de la ora 10.00.